Meal Okuyarak Kur’an Anlaşılır mı?

Sadece meal okuayarak Kur'an anlaşılır mı? Kur'an-ı mealen daha iyi anlamak için hangi kaynaklara başvurulmalıdır? Kendi meal bilgimiz anlamak için yeterli midir? Kur'an'ı anlamak için hangi kaynakların baz alınması esastır? Fatih Çollak Hocaefendi anlatıyor?

Kur'an'ı ben, hiçbir kaynağa bakmadan kendim bilgim ile üç beş kırıntı döküntü lugat bilgim ile anlarım, anlatırım diyenlere yazıklar olsun!

Örnek bu sure (videoda geçen Fetih suresi) en çarpıcı örnektir. Hadi gelin bu sureyi kırık meal ile anlayın da görelim. Mümkün değil. Okursunuz ama burada neden bahsediyor, dersiniz. Biar nedir? Muhallefun nedir? Burada fetihten maksat nedir? Fetaha yeftehu kapı açmak mı acaba? Fetaha açtı, yeftehu açar, kapıyı açtı, kapıyı açar. Öyle şey olur mu!

Allah'ın (c.c) kelamını en ciddi tefsirler içinde ki bunun bu ilmin duayeni olan Taberi, Taberi'ye baktığınız zaman Taberi'nin bir senedi var. 310 vefatı. 200'lü yıllarda yaşamış, 310'da vefat etmiş, 4. asrın ulemasından. Onun senedi kime gidiyor, sahabe-i kirama.

Bu Fetih suresini sahabe beyanları olmadan, o beyanların üzerine yorumlar olmadan tefsiri yorumları anlamanız mümkün değil. Zaten Kur'an kendisini bir kısım ayetleriyle beyan ederken, hadislerden destek alır ama bunun ötesinde sahabe-tabiin- ve tebe tabiin beyanları esastır.

KURANI KERİMİ EN İYİ ANLAYANLAR

KURAN ÖĞRENMEK İSTİYORUM

KUR’ÂN-I KERİM OKUMANIN FAZİLETİ İLE İLGİLİ HADİSLER

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle