"KÜRT GLADYOSU" NE İSTİYOR?

Türkiye 1 Kasım’da gerçekleştirilecek erken seçimlere oldukça gergin bir ortamda gidiyor. Bir taraftan artan terör olayları ve gelen şehit haberleri, diğer taraftan yükselen siyasi tansiyon, Türkiye’nin 2 Kasım sabahına nasıl bir siyasi tabloya uyanacağına ilişkin tedirginliği ziyadeleştiriyor.

Artan terör eylemlerinin gölgesinde sağlıklı bir seçim gerçekleştirilebilecek mi? Seçimlerden nasıl bir sonuç çıkacak? Çıkan sonuçlar Türkiye’nin iç ve dış siyasi dengelerini nasıl etkileyecek? Teröre yönelik sürdürülen mücadeleden nasıl bir sonuç elde edilecek? Neredeyse her gün can alan terör örgütünün hedefi ne, daha ne kadar ileriye gidebilir? Kimi yerlerde sokaklara şiddet olarak yansıyan, terör karşıtı gösteriler daha ileri boyutlardaki taşkınlıklara taşınabilir mi?..

Evet, terör ülke gündeminin bir numaralı konusu olmayı sürdürüyor.

Terörün ülke gündeminden bir an önce düşmesi elbette herkesin temennisi. Ancak bunu sadece iç dinamiklerle sağlamak o kadar kolay gözükmüyor.

Terör en çok dışarıdan tetikleniyor, oradan besleniyor çünkü. Terörün beslendiği dışarıdaki o son derece müsait zemin ortadan kalkmadığı-kaldırılmadığı sürece terör gündemimizi meşgul etmeye devam edecek gibi gözüküyor. En azından kısa ve orta vade için böyle bir tahminde bulunmak mümkün…

Kaynak: Beytullah Demircioğlu, Altınoluk Dergisi, Ekim 2015, 356. Sayı

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle