İSRAİL FİLİSTİN’E TUZAK KURUYOR!

İşgalci İsrail devleti, Ocak ayında ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin bölgeye ziyaretinden kısa bir süre sonra Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 1400 Yahudi yerleşim birimi daha inşa etmek için harekete geçmiş fakat bu karar uygulanmamıştı. ABD’nin İsrail ve Filistin arasında arabuluculuk yapmasıyla başlayan görüşmeler de sonuç vermeyince Netanyahu hükümeti tam da Filistin'de ulusal birlik hükümetinin kurulduğu bir dönemde İsrail’in Batı Şeria’da yeni yerleşim birimleri inşa etme kararı alması, Filistin’de yeni kurulan ulusal birlik hükümetine yönelik misilleme çabası olarak yorumlanıyor.

İsrail İskan Bakanlığı, yeni konutların Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te inşa edileceğini duyurdu. Bakanlık bunun yeni Filistin hükümetine yönelik bir tepki olduğunu da açıkça ifade etti.

Filistin yönetimi ise, İsrail'in bu kararla gerginliği tırmandırdığını belirtti. Filistinliler, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki Yahudi yerleşim birimleri inşaatını kurmayı planladıkları devletin önündeki en büyük engel olarak görüyor.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı yazılı açıklamada; Filistin'de ulusal birlik hükümetinin kurulduğu bir dönemde İsrail’in Batı Şeria’da yeni yerleşim birimleri inşa etme kararı almasını kınadı.

filisti_1

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İsrail’in Doğu Kudüs de dahil olmak üzere Batı Şeria’da "yeni yasa dışı yerleşim birimleri" inşa etme kararı kınanarak, İsrail'in uluslararası hukukun açık ihlalini teşkil eden ve iki devletli çözüm vizyonuna zarar veren yerleşim faaliyetlerinin kabul edilmesinin mümkün olmadığı belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Filistin’de ulusal birlik hükümetinin kurulmasıyla bölgede adil ve yaşayabilir bir barışın tesisi için elzem olan Filistin birliğinin sağlanması doğrultusunda önemli bir adım atıldığı bu dönemde, İsrail’in Filistin topraklarında yeni yerleşimler kurmaya devam etmesi, bu ülkenin adil ve kalıcı barışın sağlanmasına yönelik samimiyetinin sorgulanmasına yol açmaktadır. İsrail, uluslararası toplumun tüm uyarılarının aksine ısrarla sürdürdüğü bu tutuma bir an önce son vermelidir."

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle