İlahi İkram Günleri

Üç Aylar olarak isimlendirilen manevi birçok zenginliği içinde barındıran aylar “İlahi ikram günleri”dir.

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“Gökleri ve yeri yarattığı günde Allah’ın yazısına göre Allah katında ayların sayısı on iki olup, bunlardan dördü haram aylarıdır. İşte bu doğru hesaptır. O aylar içinde (Allah’ın koyduğu yasağı çiğneyerek) kendinize zulmetmeyin...” (Tevbe, 36)

Resûlullah buyurdular:

“Ey Rabbim! Bize Recep’i ve Şaban’ı mübârek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” (İbn Hanbel, I,259)

ÜÇ AYLAR

Üç Aylar olarak isimlendirilen manevi birçok zenginliği içinde barındıran aylara girmiş bulunuyoruz. Bizleri bu günlere kavuşturan yüce Mevlamıza şükürler olsun.

Birbirinden kıymetli gün ve gecelerin birbirini takip ettiği Recep, Şaban ve Ramazan aylarına Peygamber Efendimiz’in verdiği kıymeti biliyoruz. Bizlerinde bunun farkında olarak bu günleri ihya etmenin yollarını aramamız gerekiyor.

ÜÇ AYLAR’IN FAZİLETİ

Sevgili Peygamberimiz: “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim, Ramazan ümmetimin ayıdır.” (Süyûtî, Câmiü’s-Sağîr, 4411; Kenzü’l-Ummâl, 35164) buyurarak Üç Aylar’ın faziletini ve önemini bizlere hatırlatıyor.

Dinimizde ayrı bir değeri olan Üç Aylar’ın, insanî özelliklerin olgunlaşmasında ve iradenin kontrol altına alınmasında rolü büyüktür. Zira Recep ve Şaban aylarının feyzinden ve bu aylarda bulunan Regaip, Miraç ve Berat gecelerinin rahmetinden istifade yolunu tutan bu kişi Ramazan ayında ise her türlü kötülükten kendini uzak tutar ve insanî vasıflarının artmasına gayret eder. Nihayet Kadir gecesinde yapacağı ibadet ve tövbe ile manevî hazza ulaşır.

Kaynak: www.2g1d.com

ÜÇ AYLAR - OSMAN NURİ TOPBAŞ

ÜÇ AYLAR’DA ORUÇ

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle