Hüdayi Vakfı Deprem Bölgesi İçin Öncelikli İhtiyaç Listesi Paylaştı

Deprem bölgesine ne gönderilir? Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin ardından Hüdayi Vakfı, deprem bölgesi için öncelikli ihtiyaç listesi paylaştı.

100 yılın afeti Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yardım seferberliği başlatan Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, deprem bölgesi için öncelikli ihtiyaç listesi yayımladı.

Asrın afeti sonrasında Türkiye genelinde 10 ilde mağdur olan on binlerce depremzede için yardım çalışmaları başlatıldı. Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı depremzedeler için acil ihtiyaç listesini paylaştı.

DEPREM BÖLGESİ ÖNCELİKLİ İHTİYAÇ LİSTESİ

Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’ndan yapılan açıklamaya göre deprem bölgesinde;

Giyim için, iç çamaşırı (kadın, erkek, çocuk), içlik (kadın, erkek, çocuk), kışlık çorap (kadın, erkek, çocuk), bebek kıyafetleri, polar giyecekler, tesettür kadın kıyafetleri, eldiven bere...

Barınma için; kışlık çadır, gazlı ısıtıcı ve tüp gaz, elektrikli ısıtıcı, yatak, nevresim takımı, kışlık uyku tulumu, power bank,ışıldak, kafa lambası, soba, odun-kömür, zemine yayılacak mat...

Gıda için; kuru bakliyat, yağ, pirinç, şeker, çay, kahvaltılık, konserve ve hazır yemek, konserve ton balığı, konserve ton balığı, atıştırmalıklar...

Hijyen-temizlik için; bulaşık deterjanı, sabun, şampuan, tırnak makası, tuvalet kağıdı, kadın pedi, çocuk bezi, yetişkin bezi ve ıslak mendile acil olarak ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Depremzede kardeşlerimize yardım ve bağışta bulunmak isteyenler 0532 691 48 32 numaralı telefondan iletişime geçebilirler.

Ayrıca nakdi olarak destek olmak isteyen vatandaşlarımız aşağıdaki kanallar üzerinden bağışta bulunabilirler.

DEPREMZEDE KARDEŞLERİMİZE DESTEK OLMAK İÇİN

AFET yaz 4832’ye SMS gönder 25₺ bağışla.

Hesap numaralarımız için tıklayınız…

Online bağış için tıklayınız…

İslam ve İhsan

HÜDAYİ VAKFI DEPREM BÖLGESİ AŞEVİ VE YARDIM MERKEZLERİ

Hüdayi Vakfı Deprem Bölgesi Aşevi ve Yardım Merkezleri

HÜDAYİ VAKFI DEPREM BÖLGESİ ÇALIŞMALARI

Hüdayi Vakfı Deprem Bölgesi Çalışmaları

HÜDAYİ VAKFI, DEPREM BÖLGESİNE YARDIMLARI GÜVENLE ULAŞTIRIYOR

Hüdayi Vakfı, Deprem Bölgesine Yardımları Güvenle Ulaştırıyor

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.