HÜDAYİ VAKFI BOSNA HERSEK’TE

Bosna Hersek’te 15 Mayıs'tan bu yana yaşanan sağanak yağışlar nedeniyle nehir taşkınları ve su baskınları olmuş, birçok Bosnalı vatandaş bu afet dolayısıyla zor günler yaşamıştı. Sel ve heyelanlardan dolayı mağdur olan Bosna Hersek’e Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı da yardımlarını ulaştırmaya başladı.

Son 120 yılın en büyük afetlerinden biri olarak nitelendirilen ve aşırı yağışlar neticesinde ortaya çıkan sel ve heyelanlardan dolayı mağdur olan Bosna Hersek’e Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı da yardımlarını ulaştırıyor.

sel

Öncelikli olarak gıda ve temizlik malzemeleri ulaştıran Hüdâyi Vakfı, daha kalıcı yardımlarda bulunmak amacıyla planlama çalışması yürüttüğünü açıkladı. Özellikle sel ve heyelan sonrasında kullanılamaz hale gelen ev eşyalarının temini noktasında yardım çalışmalarının devam ettiğini belirten Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı yetkilileri, mağdur olan Bosna Rijaseti ve diğer resmi makamlardaki görevlilerin de yardımlarıyla hasar tespit çalışmaları sonrasında Bosna halkına yardım etmeye devam edeceklerini ifade etti.

BOSNA’DA YÜZ BİNLERCE KİŞİ EVSİZ

Baharın gelmesiyle birlikte ortaya çıkan aşırı yağışların Bosna Hersek’te ve Balkanların diğer ülkelerinde nehirlerin taşmasına ve aşırı yağışlar neticesinde heyelanların oluşmasına yol açtı. Bu durumun sonucu olarak da özellikle akarsu yakınlarındaki evler su baskınlarından etkilenirken dağ yamaçlarındaki evler ise oluşan heyelanlar sonrasında toprak altında kalarak kullanılamaz hale geldi.

Yağışların durması ve suların çekilmesi ile birlikte durumun vahameti de ortaya çıkmaya başl

adı. Tüm bölgede 50’ye yakın kişi hayatını kaybederken yüz binlerce kişi evsiz kaldı. Özellikle köylere ulaşım için kullanılacak yolların heyelan nedeniyle kapanması yardımların ulaştırılmasını güçleştiren önemli olumsuzluklardan biri olarak göze çarpıyor.

çadır

Bütün olumsuzluklara rağmen, Türkiye başta olmak üzere tüm dünyadan ve bölge ülkelerinden gelen yardımlarla Bosna Hersek’in yaraları sarılmaya çalışıyor. Türkiye’nin hayırseverlerinin yardımları bu yaraların iyileşmesini hızlandıracaktır.

s

ss

ssss

Aziz Mahmud Hüdâyi Vakfı Bosna Hersek yardımları için iletişim adresi: www.hudayivakfi.org

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle