Hayırseverler 'kara Lastikli' Çocukların Ayaklarını Isıttı

Erzurum'da bir okulda görevli öğretmen Yasin Sepil'in, müzik ve sporla öğrencilerine okulu sevdirdiği haberini okuyan hayırseverlerin yardımları sayesinde, okuldaki çocuklar artık üşümeyecek.

Erzurum'un Çat ilçesindeki bir okulda görev yapan beden eğitimi öğretmeni Yasin Sepil'in, müzik ve sporla çocuklara okulu sevdirdiği haberini okuyan hayırseverler, gönderdikleri yardım malzemeleriyle köy çocuklarının ısınmasına katkıda bulundu.

Kent merkezine 60 kilometre mesafedeki 200 haneli Soğukpınar Mahallesi'nde görev yapan beden eğitimi öğretmeni Yasin Sepil'in okula devamsızlığı olan köy çocuklarını müzik ve sporla okula kazandırmasına ilişkin haberin, Anadolu Ajansı (AA) aracılığıyla servis edilerek geniş kitlelere yayılması, birçok hayırseveri harekete geçirdi.

Kar yağışının en fazla olduğu ve kış mevsiminin uzun sürdüğü kentlerin başında gelen Erzurum'daki köy çocuklarının iklim nedeniyle zor şartlar altında eğitim gördüğünü düşünen hayırsever vatandaşlar, öğretmen Sepil ile sosyal medya aracılığıyla iletişime geçerek, köy çocukları için ihtiyaç duyulan giyim, ayakkabı ve spor malzemelerini gönderdi.

Hayırsever vatandaşlarca okula gönderilen mont, ayakkabı, kazak, futbol topu ve formaların bulunduğu yardım malzemelerini alan öğrenciler, büyük mutluluk yaşadı.

YASİN ÖĞRETMENE BAĞLAMA VE GİTAR DA GÖNDERİLDİ

Öğretmen Yasin Sepil, sıra dışı bir yöntem kullanarak köy çocuklarını müzik ve sporla okulu sevdirmeye çalıştığını anımsattı. Çalışmalarının AA'nın haberiyle geniş kitleye ulaştığını ifade eden Sepil, şöyle konuştu:

"Haberi gören ülkemizin dört bir yanındaki duyarlı vatandaşlarımız, köy çocuklarına yardım için seferber oldu. Sosyal medya aracılığıyla ve telefonla benimle iletişime geçen çok sayıda hayırsever vatandaş, bize yardım gönderdi. Çocuklara müzik ve sporla okulu sevdirdiğim için bana yardım malzemeleri arasında gitar ve bağlamanın yanı sıra spor malzemeleri de gönderildi. İlk olarak okuldaki öğretmenlerle görüşerek, sınıflarındaki yetim, öksüz ve maddi durumu iyi olmayan çocukları belirleyerek, ihtiyaç sahibi öğrencilere yardımları dağıttık."

"KÖY İKİ BİN RAKIMIN ÜZERİNDE OLDUĞU İÇİN KIŞ SERT GEÇİYOR"

Çocuklara okulu sevdirerek, vatana sahip çıkma ve millet olma bilincini oluşturmayı hedeflediğini dile getiren Sepil, "Vatanını seven, işini en iyi yapandır" sözünü kendisine düstur edindiğini anlattı.

Sepil, "İnşallah bundan sonra atacağım adımlarla hem diğer meslektaşlarıma örnek olmaya hem de çocuklara okulu sevdirip, iyi bir birey olmalarını sağlamaya çalışacağım. Köyümüz 2 bin rakımın üzerinde olduğu için kış çetin geçiyor. Maddi durumları iyi olmadığı için çocuklar da okula kara lastikle geliyor. Çocukların artık ayakları üşümeyecek. Sıcak botlarla okula gidip gelecekler. Çocuklara futbol topu gönderilmesi de çok sevindirici. Hayatlarında hiç topu olmaya çocukların artık profesyonel lig topuyla oynaması onları mutlu edip okula bağlıyor." diye konuştu.

Kaynak: AA

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.