Hanımını Dövene Ne Olur?

Ailede kadının rolü, yeri ve önemi nedir? Erkek hanımına nasıl davranmalı? Hanımını dövene ne olur? İslam’da kadına şiddetin hükmü.

Birisi Emîr-ül mü’minîn Ömer’in -radıyallahü anh- yanına gidip, hanımından şikâyetçi olacaktı. Kapıya gelince içerden Hazret-i Ömer’in hanımının, Ömer’e -radıyallahü anh- bağırdığını, çıkıştığını duydu. Bu sözleri duyunca, kendi hanımından razı olup geri döndü. O sırada Hazret-i Ömer evden çıkıp gitmekte olan adamı gördü ve seslendi.

KADINLARIN KOCALARI ÜZERİNDEKİ HAKLARI

O kimse Emir-ül mü’minînin huzuruna geldi. Ömer radıyallahü anh hâlini, niçin geldiğini ve niçin uğramadan geri döndüğünü sordu. O da anlattı. Ömer radıyallahü anh buyurdu ki: Her sözlerine cevap vermeyiz. Onların bizim üzerimizde hakları vardır.

Biri, onların sebebi ile Cehennemden kurtuluruz. Nitekim Rasûlullah sallâllahü aleyhi ve sellem: “Evlenmek isteyenin dininin yarısı, emniyyet kal’asının içine alınır” buyurdu.

İkincisi, onlar yanî kadınlar, bizim malımızın bekçileridir.

Üçüncüsü, onlar bizim çamaşırcılarımızdır.

Dördüncüsü, bizim yemek pişiricilerimizdirler.

Beşincisi, çocuklarımızın bakıcısı, büyütücüsüdürler. Bunun için onlara karşı sabırlı olmalıyız.

HANIMINI DÖVEN ALLAH’A VE HZ. PEYGAMBER’E ASİ OLUR

Enes bin Mâlik radıyallahü anh’ın rivayeti ile bildirilen hadis-i şerifde: “Hanımını haksız olarak dövenin, ben ki Muhammedim, kıyamette hasmı ben olurum.”

“Hanımını dövme: Hanımını döven, Allah Teâlâ’ya ve Resûlü’ne âsî olur” buyuruldu.

Urve bin Mes’ûd radıyallahü anh Rasûlul- lah’dan (sallâllahü aleyhi ve sellem) bildirir. Bu- yurdu ki: “Sâliha bir hanım bin sâlih erkekten iyidir.” Bunun te’vili şöyle olur: Bir kadın sâliha ve afife olunca, bin erkek onun fitnesinden salim olur. O kadın salâh üzere yaşamazsa, bin kişinin, onun yüzünden günâha düşmesi mümkündür.

Sonra buyurdu: “Kocasına yedi gün hizmet eden kadına, Allahü Teâlâ cehennemin yedi kapısını bağlar ve cennetin sekiz kapısını ona açar. Dilediği kapıdan cennete girer.”

Yâ Rabbi, iyi kadınlar hürmetine bizim hanımlarımızı, Senin ismet perdende bulundur, haramlardan, yabancılardan ve âhir zaman fitnelerinden muhafaza eyle!

Kaynak: Âile Saâdeti, Sâdık Dânâ, Erkam Yayınları

KADINA ŞİDDET HUSUSUNDA İSLAM DİNİ NEYİ EMREDİYOR? - VİDEO

PEYGAMBERİMİZ HANIMLARINA NASIL DAVRANIRDI?

PEYGAMBERİMİZ HANIMLARINA NASIL DAVRANIRDI?

İSLAM'DA KADIN

İSLAM'DA KADIN

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

  • Kadın dövmek günahtır.kadınlar allahu tealanın verdiği emanettir bizlere.kadınlar çiçektir

    bu yazıyı yazan hadis alimi midir? üniversitedeki ateist hocaların, Kuranda namaza yaklaşmayın, domuz eti yiyebilirsiniz ayetleri vardır dediği gibi, hadisin orasını burasını kırpıp, şartlı hükümleri genel hüküm gibi insanlara sunmanızın amacı nedir.“Hanımını dövme: Hanımını döven, Allahü Teâlâ’ya ve Rasûlüne âsî olur” kısmını , Nisa 34 ayetini ve sahabe arsında geçen kadına dayakla ilgili birçok olaya karşı Peygamber efendimizin tutumlarını toplu yorumlayacak bir hadisci öğretim üyesi abilerimiz vardır, bekliyoruz. çünkü burda birçok ihfan, facedeki kırpılmş hadis (MUSA EFENDİMİZN KİTABINDAKİ gibi tamamı değil), nisa 34 ayetini inkar ediyorlar.

Yorum Ekle