Filistin'de Kan ve Gözyaşı Durmuyor

Dün gece, Gazze'de kara harekâtına başlayan İsrail, bölgede adetâ terör estirdi. Katil devlet' diye tanımlanan İsrail'in yaptığı saldırılarda vefat eden Filistinli sayısı 260'a yükselirken yaralı sayısının bin 980 olduğu bildirildi. Batı ve İslam dünyası katliama sessiz kalırken, Türkiye'de, İstanbul ve Ankara'da bulunan İsrail Konsoloslukları önünde geniş katılımlı bir protesto gösterisi düzenlendi.

KARA HAREKÂTI İLE ÖLENLERİN SAYISI 260’A ÇIKTI

gazze

Dün akşam İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu İsrail ordusuna, Gazze'ye kara harekâtı talimatı verdi. Talimatın ardından İsrail orudusunun Gazze'ye kara operasyonu başlattığı bildirildi. İşgalci ordu Gazze’yi karadan, havadan ve denizden yoğun bombardıman altına aldı. Gazze'nin kuzeyinden bölgeye giren İsrail askeri araçlarının Beyt Lahya kentine ilerlediği belirtildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail ordusuna ait tank ve zırhlı araçlar, Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Lahya kentine doğru ilerledi. Zırhlı araçlardan bölgedeki tarım arazilerine ve yerleşim birimlerine ateş açıldı, aydınlatma fişeği ve sis bombaları atıldı. İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısının 260'a yükseldiği, bin 980 kişinin de yaralandığı bildirildi

İSRAİL HASTANELERİ DE BOMBALIYOR

filistin gazze

Filistin Vefa Hastanesi

İsrail'in Gazze'ye başlattığı kara saldırısında, Beyt Hanun beldesi ile Refah ve Han Yunus kentlerinde biri çocuk sekiz Filistinli hayatını kaybetti. Gazze'de, halka hastanelere giderek kan verme çağrısı yapıldı. İsrail'in, Gazze ve Refah kentlerini yoğun bombardımana tuttuğu, Gazze’deki ilk yardım ekipleri ve ambulansların, saldırı düzenlenen bölgelere ulaşamadığı bildirildi. Bununla birlikte İsrail'in, harekât sırasında Filistin'deki hastaneleri ve yardım kuruluşlarını bombaladığı bilgisine de ulaşıldı.

ZEHİRLİ GAZLA SALDIRDILAR

Gazze'deki görevini yürüten eski Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İsrail'in, Gazze'nin kuzeyi ve Refah kentinin Eş-Şevke bölgesine zehirli gazlarla düzenlediği saldırıda, arasında çocukların da bulunduğu çok sayıda kişi etkilendi" dedi.

Kudra, İsrail topçu birliklerinin düzenlediği saldırı sonucu yayılan gazdan etkilenen Filistinlilerin, hastanelere sevk edildiğini söyledi.

HERKESİN DİLİNDE KELİME-İ ŞEHADET

Gazze'deki durumu en iyi anlatan cümle olay yerinden bildiren TRT temsilcisinden geldi. Muhabir Gazze'yi anlatırken: "Burada herkes Kelime-i Şehadet getirerek geziyor" dedi.

İSRAİL KONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE PROTESTO

istanbulda_buyuk_protesto_1405648659_5572

İşgalci İsrail ordusunun Gazze'ye düzenlediği kara saldırısı, İsrail’in İstanbul ve Ankara Başkonsolosluğu önünde protesto edildi. İstanbul’daki gösterilerde, Levent'teki Başkonsolosluk binasının önüne gelen, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda kişi, Filistin ve Türkiye bayrakları ile ‘katil devlet’ diye tanımlanan İsrail’i protesto etti. İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım’ın da katıldığı protestoda, zaman zaman tekbir getiren grup, İsrail aleyhine sloganlar attı. Ayrıca burada Kur'an-ı Kerim okundu. Polis ekipleri, başkonsolosluğun bulunduğu plazanın çevresini bariyerlerle çevirdi.

KONSOLOSLUĞUN ÖNÜNE FİLİSTİN BAYRAĞI ASILDI

Ankara’daki İsrail Konsolosluğu önünde yapılan protestoda, Konsolosluğun önüne Filistin bayrağı asıldı. İsrail’in saldırıları sürerken, bugün de protestoların devam etmesi bekleniyor.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle