Fahreddin Tivnikli Vefat Etti

Aziz Mahmud Hüdâyi Vakfı kurucularından ve Yönetim Kurulu Üyesi, hayır sever iş adamı Fahreddin Tivnikli, Hakk'ın rahmetine kavuştu. Muhterem Osman Nuri Topbaş Hocaefendi’nin damadı olan Tivnikli’nin cenazesi, 4 Aralık Perşembe (bugün) günü ikindi namazını müteakip, İstanbul Küçük Çamlıca Çilehane Camii’nden son yolculuğuna uğurlanacak. Merhum Fahreddin Tivnikli ağabey için bugün (4.12.2014) yatsı namazının ardından Çilehane Camii'nde hatim programı düzenlenecek. Fahrettin Tivnikli kimdir?

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

 • Selamun Aleykum. Allah ( C.C. ) Rahmet Eylesin. Mekanı Cennet Olsun. Ben, Aziz Mahmud Hüdai vakfının Azerbaycandan Türkiyeye eğitim almak için getirdiği bir çok öğrencilerden biriyim. Fahrettin beyle tanışma imkanı bulmuştum, kendisinin vakıf çalışmasında, hayır çalışmalarında önemli sorumluluklar yüklendiğini biliyorum, Osman Nuri Topbaş Hoca Efendinin simasında Azerbaycan ve daha bir çok İslam coğrafyasına hizmet götürme çalışmalarında, yani hayır yarışında ön sıralarda yer aldığını biliyorum. Bu insanların sayesinde buralara kadar geldik eğitim aldık, en önemlisi dinimizi öğrendik, yaşantımızı dinimize göre şekillendirmeye çalıştık. Bu insanların Allah yolunda yorulmadan çalıştıklarına şahit olduk. Ya Rabbi ! bu fani dünyadan hüzuruna gelen kulunu Merhametinle karşıla lütfen...İyiliklerine şahitiz...Bizleri kendisine sadaka i cariye kıl lütfen...Bağışla...Firdefs Cennetinde Yerleştir...Peygamberimizin Yanında komşu olmayı lütf et...İnşaAllah cennetde görüşmek üzere....Amin.

  1995-97 yıllarında tekirdağda bulunan bir firmasında çalışmıştım.merhametli hayırsever ve iyi bir ağabeyimizdi.Allah rahmet eylesin.tüm sevenlerine ve ailesine baş sağlığı dilerim.

  İNNÂ LİLLAHİ VE İNNÂ İLEYHİ RÂCİÛN BİR GÜZEL "VAKIF İNSAN" KAYBETTİK. GENÇLER, ONUN HAYATINI MODEL ALMALIDIR. MEKANIN CENNET OLSUN FAHREDDİN AĞABEY

  Çok muhterem bir insandı. Kendisine yakın olan birisi olarak kaybımızın çok büyük OLDUĞUNU hissediyorum. ALLAH RAHMET EYLESIN.

  اللهم اغفره وارحمه واجعله في عبادك الصالحين اللهم إن كان ثمينا فرد في.إحسانه وأن كان مسيءا وتجاوز عنه وبارك اللهم ما خلف

  Inna lillah ve inna ileyhi raciun. Allah rahmet eylesin. Yuce rabbimden ailesine ve sevenlerine sabri cemil temenni ediyorum. Gecen sene ramazan umresinde mescidi nebevide beraber oldugum gunler gozler onume geldi. Husnu zannimca peygamber ahlaki hamidiyesine sahip bir insan. Rabbim makamini cennet eylesin! Dualarimla...

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.