BİR HİCRİ 15’İNCİ ASIR MÜSLÜMAN’I; FAHREDDİN TİVNİKLİ

Ahmet Taşgetiren, Altınoluk Dergisi'nin Ocak sayısında, yakın zamanda Hakk'a yürüyen Fahreddin Tivnikli'yi yazdı. Kendisi için "Dostumdu, kardeşimdi" diyen Taşgetiren, Tivnikli için "Bir Hicri 15'inci asır Müslüman'ı" ifadesini kullandı.

İşte Ahmet Taşgetiren'in o yazısı:

Fahreddin Tivnikli İçin...

Aziz kardeşim, can dostum. Yolun cennet bahçelerinden geçsin.

Onu Mücadele Birliği yıllarından tanıyorum. Bayrak Gazetesi’nde kısa bir gazetecilik dönemi bile oldu, bir CHP toplantısında dayak yemek de dahil.

Fahreddin Tivnikli.

Merhum Sıddık Abi ile merhume Cahide Abla’nın büyük evlatları.

Tanınası bir güzel insandı.

Ağır hastalığını, “Rabbim rahmetiyle muamele ediyor, verdiklerinin şükründen aciziz” diye karşılayan bir mütevekkil yürek.

Bir derviş, ama nasıl bir derviş.

Merhum Musa Topbaş (rahmetullahi aleyh) Üstadımızın rahle-i tedrisinde gönül eğitimi almış, sonra izdivac ile aileye dahil olmuş, sonra Osman Nuri Topbaş Hocaefendi’nin gönül iklimine dahil olmuş, ailenin zaten bilinen manevi gayretlerine kendi aşkını, coşkusunu katmış bir derviş.

Nerede ise son günlerine kadar hizmet koşusunu aşkla yapan bir gönül insanı.

Ağrı’nın Patnos’unda onun aşkına tanıklık edecekler vardır, Edirne’de, Trabzon’da, Van’da...

Azerbaycan’ın Şekisinde, Afrikanın Ganasında, Sudan’ında, Kazakistan - Almatı’da, Bosnada, Prizrende... Romada, Gırnatada, Washingtonda...

ALTINOLUK DERGİSİ İLE BENİ BULUŞTURAN ODUR

Altınoluk Dergisi ile beni buluşturan O’dur. Altınoluk’un 30 yıllık yayınında onun sadaka-i cariyesi akar durur.

Gönlünde gazete vardır, radyo, televizyon vardır, onlarca dilde yayınlanacak eserler vardır.

Hüdayi Vakfı’nın bütün hizmetlerinde öncü gayretlerin bir kısmı hep ona aittir.

Dünyada olan biteni takip eden, İslam’ın mazlumiyet günlerinden bir an önce çıkması için canını dişine takarak çırpınan, her daim, nerede bir hizmet üretebilirize kafa yoran, onu, şunu bunu harekete geçirmeye çalışan, her insanla ortak bir hizmet üretebilme gayreti sergileyen bir Hicri 15inci asır Müslüman’ı. Haza Müslüman...

Allah rızası için bir iyilik hamlesi görecek de ona canıyla malıyla omuz vermeyecek, bu mümkün değildir.

Bir hizmet geliştirmeye çalışanların heyecanlarını ilk paylaşacakları insanlardan biri olmuştur hep. Ve kapısı çalındığında, hiç kimsenin heyecanını boşa çıkarmamış, hem o heyecanı beslemiş hem de o heyecanın hizmet olarak ete kemiğe bürünmesinde ilk harcı koymaktan kaçınmamıştır.

Hani denir ya; “İnsanlar varlık sahibi oldukça, dünya ile ilişkileri arttıkça, manevi alakaları zayıflar, modern zamanların Müslüman zenginleri böyle olur

İşte bu çarpık şablonu bozan ve adeta bizlerin ölen insanların arkasından söylediğimiz “İnna lillah Biz Allaha aitiz kelam-ı ilahisini, hayatta iken kendisi için kullanan bir insan görmek isteyen Fahreddin Tivnikli’nin hayatına bakabilir.

Dostumdu, kardeşimdi. Adeta ailemden biriydi. İçimde gurbet hissi var. Yalnızlaştım gibi hissediyorum kendimi.

ONDAKİ HİZMET DİRİLİĞİ SON ÂNA KADAR DEVAM ETTİ

59 yaşındaydı. Hep genç kaldı. En ağır hastalık günlerinde bile “Hasta” gibi muamele edilmesine izin vermedi, çünkü hizmet diriliği son anına kadar devam etti.

İslam’ın bir sadaka-i cariye müessesesi vardır. Sevabı ebediyyete kadar devam edecek iyilikler için kullanılır bu ifade. Bir tohum atmışsınız, meyvesini asırlar yemiş. Bir kitap yazmışsınız, asırlar okumuş. Bir insan yetiştirmişsiniz, izinde iyilik çınarları büyümüş. Bunlar mahşer günü akıp gelecek sizin yanınıza.

FAHREDDİN BEY SAYISIZ SADAKA-İ CÂRİYE BIRAKTI

Yaşıyor olsaydı belki söyleyemezdim ama şimdi Fahreddin Bey’in geride sayısız sadaka-i cariye bırakmış bir insan olduğunu söyleyebilirim.

Hani insanın içinden, meyvelerin devşirilmesi gününü görseydi, dileği geçiyor ama bütün meyvelerin devşirileceği günde her şeyi görecektir mutlaka. Belki de gerçek sevinç o günün sevincidir.

Fahreddin bey kardeşime, sonsuz rahmetler diliyorum. Başta Osman Nuri Topbaş Hocam ve Abdullah Tivnikli kardeşim olmak üzere bütün ailenin hüznünü kalbimde paylaşıyorum. Bütün dünyadaki dostlarına taziyelerimi sunuyorum. Cennette cem olmayı diliyorum. Fatihalar gönderiyorum.

Ahmet Taşgetiren / Altınoluk Dergisi / Sayı; 347

fahreddintivniklikimdir

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle