EVLİLİK BUNAMA RİSKİNİ AZALTIYOR

İngiltere’deki University College London’ın (UCL) farklı kıtalarda 800 bin kişiyi inceleyerek yaptığı araştırma, bekar kalmanın bunama riskini yüzde 42 arttırdığını ortaya koydu.

İngiliz bilim insanlarının 3 farklı kıtadan 800 bin kişi üzerinde yaptığı araştırmaya göre ileri bireylerin medeni hali bunama riskini etkiliyor. Araştırmaya göre bekar kalmanın bunama riskini yüzde 42 arttırdığı görülürken, dul kalanlar için de riskin yüzde 20’nin üzerinde olduğu ortaya kondu.

BEKAR KALMA BUNAMA RİSKİNİ ARTTIRIYOR

İngiltere’deki University College London’ın (UCL) Avrupa, Güney Amerika ve Asya ülkelerindeki 800 bin kişiyi inceleyerek yaptığı araştırma, bekar kalmanın bunama riskini yüzde 42 arttırdığını ortaya koydu.

Araştırmaya göre çiftler arasında sosyal etkileşimin artması, akıl sağlığını bunama gibi rahatsızlıklara karşı daha dayanıklı kılarken, Alzheimer gibi olası semptomlar da çok daha geç yaşlara ertelenmiş oluyor. Evlilik sonucu ekonomik yükün kişiler arasında paylaşılması da, zihinsel ve fiziksel sağlığı kuvvetlendirerek bunama riskini azaltabiliyor.

DULLARDA BUNAMA RİSKİ DAHA FAZLA

Araştırmanın bulguları, dul kalanlarda da bunama riskinin yüzde 20 daha fazla olduğunu gösterdi. Boşananlar ve evliler arasında ise önemli bir farklılığa rastlanmadı.

İngiltere'deki Alzheimer Araştırmaları Merkezi'nden Laura Phipps, “Çiftler birbirlerini sağlıklı yaşam konusunda cesaretlendirirken, eşinin sağlığını da korumaya çalışıyor. Sosyal hayatlarında da birbirlerine destek oluyorlar” diye konuştu.

Sosyal etkileşimin yanı sıra, fiziksel aktivite ve eğitim seviyesi gibi değişkenler de bunama riskinde etkili.

Kaynak: Sputnik

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle