Eti Yenen ve Yenmeyen Hayvanlar

Hangi hayvanların eti yenmez? Hangi hayvanların eti yenir? Eti yenen ve yenmeyen hayvanlar nelerdir? İslam’a göre eti helal ve haram olan hayvanlar...

Kur’ân-ı Kerîm’de, yeryüzünde ne varsa hepsinin insan için yaratıldığı (el-Bakara 2/29), göklerde ve yerde bulunan her varlık ve imkânın Allah’tan bir lutuf olmak üzere insanın emrine verildiği (el-Câsiye 45/13), iyi ve temiz şeylerin helâl, pis şeylerin haram kılındığı (el-Mâide 5/5; el-A‘râf 7/157) bildirilir.

Cenâb-ı Allah’ın rahmân sıfatının sonucu olarak dünya hayatında O’nun bu lutfuna mazhar olan bütün insanlık bunlardan kendi amaçları doğrultusunda ve yapılarına uygun olarak yararlanmaktadır. Hayvanlar da bu imkânlar demetinin önemli bir parçasını oluşturur. Nitekim insanlar, tarih boyunca hayvanları binek veya yük taşıma aracı olarak kullanmak, gücünden, etinden, sütünden, derisinden, tüylerinden yararlanmak suretiyle hayatlarını büyük ölçüde kolaylaştırmışlardır. İnsanoğlu bu çeşit faydaları elde etmeye yönelirken, hayvanların neslinin devamını sağlamada olumlu bir rol da üstlenmiş olmaktadır.

ETİ YENEN HAYVANLAR - Eti Helal Olan Hayvanlar

Sığır, manda, koyun, inek, keçi, deve, tavşan, tavuk, kaz, ördek, hindi, geyik, ceylan, dağ keçisi, yabanî sığır, zebra, güvercin, serçe, bıldırcın, sığırcık, balıkçıl, çekirge, balık gibi hayvanların eti helaldir.

ETİ YENMEYEN HAYVANLAR - Eti Helal Olmayan Hayvanlar

Domuz, kurt, aslan, kaplan, pars, maymun, sırtlan, köpek, kedi, şahin, doğan, kartal, akbaba, kuzgun, karga, fare, yılan gibi hayvanlar, akrep, sinek, örümcek gibi hayvanlar fakihlerin büyük çoğunluğu tarafından haram görülmüştür.

Kaynak: İslam İlmihali 1, TDV Yayınları

HEM SUDA HEM KARADA YAŞAYAN HAYVANLARIN YENİLMESİ CAİZ Mİ?

Hem Suda Hem Karada Yaşayan Hayvanların Yenilmesi Caiz mi?

ETİ YENİLMESİ CAİZ OLAN VE OLMAYAN SU HAYVANLARI

Eti Yenilmesi Caiz Olan ve Olmayan Su Hayvanları

ETİ YENİLMESİ CAİZ OLAN VE OLMAYAN KARA HAYVANLARI

Eti Yenilmesi Caiz Olan ve Olmayan Kara Hayvanları

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle