EMİNE HATİP; SINIRLARIN ENGEL OLAMADIĞI ANNE

Suriye'deki savaşın vurduğu yaşamların hayat hikayeleri tüm zorluklara rağmen devam ediyor. İşte onlardan bir tanesi; 4 engelli çocuğuyla beraber yaşamaya çalışan anne Emine Hatip'in hikayesi...

ENGELLİ 5 ÇOCUĞUNU SIRTINDA TAŞIYARAK SINIRI GEÇTİ

Ülkesindeki iç savaştan kaçan Suriyeli anne Emine Hatip, doğuştan engelli 5 oğlunu, sırtında taşıyarak sınırı geçti. Suriyeli annenin, bir çocuğu da vefat etti.

Suriyeli Hatip ailesi, doğuştan engelli çocukları Menan (29), Mustafa (27), Ahmet (24), Ahmec (20) ve Enver (33) ile yaklaşık 2 yıl önce Halep'ten kaçarak Türkiye'ye zorunlu göç etti.

Anne Emine Hatip, bedensel ve zihinsel engelli 5 oğlunu, Suriye sınırında sırtında taşıyarak Reyhanlı tarafına geçirdi. İlçede kiraladıkları eve yerleşen ve hayırseverlerin desteği ile hayat mücadelesi veren Hatip ailesi, bir süre önce vefat eden Enver'in üzüntüsünü yaşıyor.

HAYIRSEVERLERİN YARDIMI SAYESİNDE HAYATTA TUTUNUYORUZ

Ülkelerinde savaştan dolayı topraklarını terketmek zorunda kaldıklarını ve bunun acısını yaşadıklarını ifade eden anne Emine, "Halep'teki çatışmalar nedeniyle kaçmak zorunda kaldık. Sınıra kadar araçla geldik ancak çocuklarımı tek tek sırtımda taşıyarak sınırı geçtik.

Türkiye'ye ulaştıktan sonra çocuklarımla rahat bir nefes aldık. Doğuştan engelli çocuklarım bebek gibi. Tüm ihtiyaçlarını ben gideriyorum. Hayırseverlerin yardımı sayesinde hayata tutunuyoruz" sözleriyle üzüntüsünü ifade etti.

"SURİYELİ KARDEŞLERİMİZE YARDIM ETMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ"

Engelli çocukları için mama ve bebek bezine ihtiyaç duyduğunu dile getiren Hatip, kendilerine yardım eli uzatan hayırseverlere teşekkür etti. Ayrıca İyilik Eğitim ve Yardımlaşma Derneği, Hatip ailesine belirli periyotta gıda ve para yardımı yaparak acılarını ve yüklerini bir nebze olsa hafifletmeye çalışıyor.

Derneğin Reyhanlı temsilcisi Şehabettin Saraç, Suriyeli engelli çocukların bakım masraflarını üstlendiklerini, aileyi her ay ziyaret ederek destek olduklarını söyledi. Saraç, konuyla ilgili olarak sözlerinde "Savaştan kaçarak Reyhanlı'ya gelen ihtiyaç sahibi ailelerin yanında oluyoruz. Hatip ailesi başta olmak üzere Suriyeli kardeşlerimize yardım etmeyi sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle