EĞİTİM BAŞARISINDA ÖĞRETMEN FAKTÖRÜ

Tunceli’nin eğitimdeki başarısında öğretmenlerin payı büyük. Hem kentte uzun yıllar görev yapıyorlar hem de büyük bir özveri ile çalışıyorlar. Öğrencilerini motive edip geleceğe hazırlamak için küçük ama etkili birçok projeye imza atıyorlar.

Tunceli’nin eğitimdeki başarısında öğretmen faktörü...

“Çiçekli üzerinden Hozat’a gideceğiz. Yolda minibüsün boyunca kar vardı. Hayatımda hiç o kadar kar görmemiştim. Babam, ‘Emin misin burada kalabileceğine’ dedi. ‘Evet baba, iki değil 5 metre de olsa kalacağım’ demiştim.”

Ankara’dan gelen İngilizce Öğretmeni Satı Bağcı dediğini yaptı. Dört yıldır Tunceli Hozat’ta çalışıyor.

Tunceli’nin eğitimdeki başarısında öğretmenlerin payı büyük. Hem şehirde uzun seneler görev yapıyorlar hem de büyük bir özveri ile çalışıyorlar. Ercan Doğan Ortaokulu Öğretmeni Satı Bağcı da bu öğretmenlerden biri.

Ankara'dan gelen Bağcı, 4 yıldır Hozat'ta çalışıyor. "Kalış sebebim mesleki tatminim" diyor.

“BURADA İŞE YARIYORUM, KALMALIYIM”

Bağcı, “Tunceli’de çalışan öğretmenlerin pek çoğu buralı. Farklı illerden gelen benim gibi öğretmenler illâki var ama pek çoğu kesinlikle kalıyor. Hemen diğer illere atanan öğretmenler gibi eş özründen sıhhat özründen bir iki senede tayin almıyor” diyor.

Öğretmenleri şehre bağlayan en mühim etken eğitim koşulları. Sınıflar ortalama 15 kişi, okullarda tam gün eğitim yapılıyor, öğrenci istekli, velinin de birinci önceliği eğitim.  Bağcı da mesleki tatminin çok yüksek olması sebebiyle dört yıldır Hozat’ta görev yaptığını anlatıyor:

“Öğrenci, öğretmen ve veli profili çok güçlü. Öğrencileri yakından tanıma ihtimalimiz yüksek. Sadece okulda değil evlerinde de gidip gözlemleyebiliyoruz. Bana ihtiyacı olan çocukların gözünde o ışığı görünce ister istemez ben burada işe yarıyorum, kalmalıyım diyorsun.”

Tunceli’de öğretmenlerin yüzde 70’i Tuncelili. Göç etmek yerine kalmayı tercih ediyorlar. Onlardan biri Onur Temürboğa. Üniversiteye kadar Tunceli Pertek’te eğitim aldı. Elazığ Fırat Üniversitesi’nde okuduktan sonra kendi deyişiyle doğup büyüdüğü topraklarda Türkçe öğretmenliğine başladı. Bir süre sonra okul müdürü oldu, son iki buçuk yıldır da Hozat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yapıyor.

AYIN VELİSİ

Başka bir kente gitmeyi hiç düşünmediğini anlatıyor:

“Tunceliler kendi şehirlerinde çalışıyor. Bunda kültür ve aile bağlarının etkisi, eğitim aldığı şehre minnet borcunu ödemenin etkisi var. Hozat’ta sinema, tiyatro yok…. Sosyal aktivite sayısı çok az hatta hiç yok. Buna rağmen öğretmenleri tutabiliyoruz.  Burada diktiğiniz her fidan filizleniyor, yeşeriyor, karşılığını buluyor.”

“Çocukların benim karşıma doktor, öğretmen olarak çıkması bana yetecek” diyor.  İlçedeki tüm öğretmenlerle birlikte başarıyı artırmak için birçok proje üretiyor. Üstelik bu projeleri Tuncelili gönüllülerin maddi desteği ile hayata geçiriyorlar.

İlçede kurulan ‘sınav merkezi’nde öğretmenler sorular hazırlıyor ve basıyor. Her ay 2. sınıftan 12. sınıfa kadar  tüm öğrenciler deneme sınavına giriyor. Birinciler ve ikinciler öğrencilerin istekleri doğrultusunda fotoğraf makinası, bisiklet, çalışma masası gibi hediyelerle ödüllendiriliyor. Geçen ayın çalışma masası ödülünü bizzat öğretmenler ve okul müdürleri taşıyarak öğrencilerinin evlerine götürdü.

Temürboğa, elbirliğiyle yapılan diğer çalışmaları şöyle anlatıyor:

“Tüm okullarda her şubeden bir öğrenciyi her ay 'ayın öğrencisi' seçiyoruz. Bunu yaparken akademik başarıyı baz almıyoruz. Kendini en çok geliştiren, emek sarf edeni seçiyoruz. Çeşitli etkinlikler, gezilerle ödüllendiriyoruz. Ayın velisini de seçmeye başladık. Aylık seminerler düzenliyoruz, katılım çok fazla. Velinin kalitesi artınca öğrencinin kalitesi ve direkt eğitimin kalitesi artıyor. Lisemizdeki altı koridora televizyonlar yerleştirdik.  Ekrana soru getiriyoruz. Öğrenciler çözüp sandığa atıyor. Ay sonunda en çok doğru cevap verenleri de ödüllendiriyor.”

Kaynak: El-Cezire Türk

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle