Dünyada En Güzel Borç 'karz-ı Hasen'

Allah yolunda infak etmenin O’na güzel bir borç (karz-ı hasen) vermek gibi olduğu vurgulanır ve bunun imandaki ihlâs ve samimiyeti ortaya koyduğu belirtilir.

Günümüzde Allah yolundaki hizmetlere ve bilhassa mânevî eğitim faâliyetlerine koşmak, yokuş çıkmaya çalışan bir arabaya destek vermeye benzer. Araba düze çıktıktan sonra yardım etmenin bir ehemmiyeti kalmaz. Şimdi altın kıymetinde olan bir gayret, o zaman basit bir kâğıt hükmünde bile olmaz.

Yani pek çok ahlâkî vasfın zâyî edildiği ve mânevî hassâsiyetlerin yitirildiği mahzun devirlerde yapılan amelleri Cenâb-ı Hak, husûsî ecirlerle mükâfatlandırır. Bunları “Karz-ı Hasen: Kendisine verilmiş güzel bir borç” olarak kabûl eder. Karşılığını da, tıpkı zor ve tehlikeli yerlerde memuriyet yapan kişilere verilen “mahrûmiyet zammı” gibi kat kat fazlasıyla lûtfeder.

Bu sebeple evvelâ, günümüzün nâzik şartları sebebiyle Allah yolundaki hizmetlere rağbetin ne kadar kıymetli olduğunu çok iyi anlamamız gerekir. Ardından da kendimiz başta olmak üzere yakın çevremizi ve nesillerimizi de Allah yolunda hizmet aşkı ve heyecanıyla tezyîn etmemiz îcâb eder.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Hizmet, Erkam Yayınları

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle