ÇOCUKLARA YARDIM İÇİN 'SAT KURTUL'

İstanbul'da yaşayan Asilcan çifti tarafından başlatılan "Sat Kurtul Projesi" kapsamında ihtiyaç sahibi çocuklar yararına müzayede düzenleniyor.

Murat ve Sinem Asilcan, ihtiyaç sahibi çocuklar için Fatih ilçesinin tarihi semtlerinden Balat'ta her Pazar günü müzayede yapıyor. Gerçekleştirilen satışların yüzde 20'sini komisyon karşılığı çocuklar yararına bağış olarak alan çift, çocuklara yardımın yanında kullanılmayan eşyaları ilgili kişilerin beğenisine sunuyor.

Murat Asilcan, insanların evlerinde kullanmadıkları çok sayıda eşya olduğunu ve bunları çöpe attıklarını söyledi. İkinci el eşyaların çöpe atılmasını engellemek ve çocuklara yardım etmek için eşiyle beraber müzayede yapmaya karar verdiklerini belirten Asilcan, ''Garaj satışı şeklinde müzayede yapmaya karar verdik. İnsanların fazlalıklarını satıp ev ekonomisine katkı sağlamasına çalışıyoruz. Bunun yanında da yardım amacıyla da bu satıştan oluşan yüzde 20'lik komisyonu da çocuklarını yararına kullanmak için alıyoruz.'' diye konuştu.

Eşiyle beraber böyle bir çalışmanın içinde bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Asilcan, şöyle devam etti:

''Amacımız burada hem ikinci el eşyaları yeniden topluma kazandırmak hem de müzayede sayesinde çocukların yararına kullanılmak üzere yardım parası toplamak. Mesela bir aile evlerindeki kitap koleksiyonunu diyelim ki getirip 300 liraya burada sattı. Biz de satıştan paranın yüzde yirmisini yardım projemize aktarıyoruz. Bu sayede projeye de destek oluyoruz. İnsanlar da para kazanıyor. Bunun yanında da insanlar hayır yapmış oluyorlar. Burada sürdürebilirlik ve bir geri dönüşüm sağlamaya da çalışıyoruz. Elde edilen gelirin tamamı Balat'ta yaşayan çocuklara harcanıyor. Çocuklara yapılan yardımlar onları çok mutlu ediyor. Bizim buradan bir kazancımız yok. Sadece çocuklar için düzenlediğimiz etkinliklerde kullanmak için müzayedeyi düzenliyoruz.''

Asilcan, satılan ürünler arasında kullanılabilir her şeyin yer aldığını ifade etti.

Bazı satıcıların yardım amacıyla satış gelirinin tamamını projeye bıraktığını anlatan Asilcan, ''Böyle yapan insanlar da oluyor. Bu da bizi oldukça mutlu ediyor. Bu müzayedeyi her Pazar saat 17.00'de yapıyoruz. Balat'ta Teos Antik'te müzayedeyi düzenliyoruz. Bu yardım ve geri dönüşüm etkinliğine herkesi bekliyoruz.'' diye konuştu.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle