Camiye Gelen Öğrenciler Kur'an'dan İlhamla Hikaye Yazdı

Aydın İl Müftülüğü tarafından yaz Kur'an kursu öğrencilerine yönelik "Kur’an’dan İlham Alıyorum" konulu "Hikaye Yarışması" düzenlendi.

Aydın İl Müftülüğüne bağlı 17 ilçede 1150 cami ve 112 Kur’an kursunda 6 hafta boyunca eğitim gören 27 bin 500 öğrenci hikayeleriyle yarıştı.

"Anne babaya iyilik", "tevazu", "sabır ve şükür" alt başlıklarının yer aldığı yarışmaya öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Yaz boyunca Kur'an'la buluşan çocuklar, kurs sonunda hikayeleriyle farkındalık oluşturdu.

Yarışmada dereceye giren hikayeler düzenlenen "Kapanış Töreni"nde ödüllendirildi.

Mehter gösterisi ile başlayan törende dereceye giren 100 öğrenciye 1000 Türk Lirası değerinde hediye çeki verildi.

Ayrıca namaz suresi, dua ve hadis ezberleyen 1000 öğrenciye de başarı madalyası takdim edildi.

Ödül töreninde konuşan Aydın İl Müftüsü Hasan Güneş, "Binlerce öğrencimizi kendi evleri olan cami ve Kur’an kurslarımızda ağırlamaktan onur ve gurur duyduk. Bu yıl yaz Kur’an kurslarımızda 27 bin 500 öğrenciyle buluştuk. İnşallah bu sayıyı her sene daha da ilerilere taşıyacağız. Çocuklarını yaz ayı boyunca bizlere emanet eden velilerimize çok teşekkür ediyorum. Geleceğimizin teminatı olan evlatlarımız, mukaddes yurdumuzun emanetçileri ve Peygamber Efendimiz (sav)’in mirasçılarıdır. Rabbimizin rızasını gözeterek gençlerimizin yolunu açar ve onlara destek olursak bugün de şahit olduğumuz gibi yavrularımızın aşamayacağı zorluk yoktur." dedi.

Müftü Güneş, "Bu yıl yaz Kur’an kurslarımızda Kur’an’dan İlham Alıyorum temalı 'Hikaye Yarışması' düzenledik. Yüzlerce hikayenin olduğu yarışmada jüri üyelerimiz ilk yüze giren öğrencilerimizi belirlemede hayli zorluk yaşadı. Bu heyecanı bizlere yaşatan yavrularımıza çok teşekkür ediyor başarılarının devamını diliyoruz. 4-6 yaş grubu çocuklarımızı Eylül ayında başlayacak olan kurslarımıza, diğer evlatlarımızı da bir sonraki yaz Kur’an kursumuza bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Program, çocuklara yönelik çeşitli oyun ve aktiviteler ile sona erdi.

Kaynak: Diyanet Haber

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.