Bir Ramazan Kıssası

Osmanlı devrinde, Ramazan ayında yaşanmış latifeli bir hikâye anlatılır. O hikâye şöyledir...

Bir Ramazan-ı Şerifi daha idrak ettik. Ârif zatlara göre Ramazan’da yaptığımız ibadetlerin kabul olduğunun delili Ramazan’da yaşadığımız güzel halin devam etmesi, terk ettiğimiz kötü ahlâk ve alışkanlıkların Ramazan’dan sonra devam etmemesidir. Bununla ilgili Osmanlı devrinde geçmiş latifeli bir hikâye anlatılır. Şöyle ki:

BİR RAMAZAN KISSASI

Osmanlı zamanında Ramazan ayında her köşk sahibi bir imam tutar, teravihler cemaatle bu köşte kılınır, mahalleli de buradaki iftar, mukabele, teravihlere iştirak edermiş.

Hocanın birisi de köşk köşk dolaşıp Ramazan’da imamlık yapacağı bir yer aradıysa da bulamamış.  Evine dönmek için iskelede kayık beklediği bir sırada zamanın zâdeganından Veli Efendi de karşıya geçmek için kayığına binmiş. Uzaktan iskelede kayık bekleyen hocayı görünce kayıkçıya

“Hocaefendi’ye seslen. Efendi’yi ben karşıya götürürüm, buyursun, gelsin.” demiş. Kayıkçı

“Hocaefendi, Veli Efendi sizi çağırıyor, nasıl olsa karşıya gidiyor, buyurun kayığa sizi de alalım. Biz götürelim.” demiş.

Hoca “Hay Allah râzı olsun. Benim de param yoktu zaten” demiş. Hoca kayığa binmiş selam kelamdan sonra Veli Efendi, Hocaya

“Nereden geliyorsunuz?” diye sormuş. 

“Efendim, Ramazan münâsebetiyle Çamlıca’ya gittim. Köşklere müracaat ettim, her sene imam tutarlar. Bu sene her köşk imam tutmuş, kendime bir yer bulamadım, İstanbul’a dönüyorum.” demiş.

“Yaaa öyle mi! İyi olacak hastanın hekim ayağına gelirmiş, ben de terâvih kıldırmak için İstanbul’a hoca aramaya gidiyordum. Allah seni bize gönderdi.” demiş ve kayıkçıya seslenmiş:

“Haydi dön geriye. Karşıya geçmekten vazgeçtik!” Veli Efendi, Hocaya sormuş:

“Bir aylık hizmetine ne istersin?”

“Beyefendi mürüvvete endâze olmaz. Öyle şey olur mu, siz ne verirseniz ben kabûl ederim.” Veli Efendi:

“O zaman beni dinle. Benim paşa gönlüm isterse elli altın veririm, yüz altın veririm. Gönlüm istemezse on para vermem, kabul eder misin?” diye sormuş. Hoca:

“Tabii efendim. Parayla namaz olur mu?” demiş. İçinden de

“Bu adam beni mahrûm etmez ya.” diye geçirmiş.

“- Efendim ben eve gideyim, temiz çamaşır getireyim.” demiş hoca. “Yoook” demiş Veli Efendi

“Ben İstanbul’a gittikten sonra nice hâfızlar bulurum orada, dönüyoruz artık.” Köşke gelmişler. Veli Efendi köşkün kahyasına

“Sakın hocaya iyi odalardan birini vermeyin. Aşağı kattan rutûbetli bir oda verin. İftar ve sahurda da su, ekmek biraz da zeytin, peynir çıkarırsınız, o kadar. Katiyyen yemek vermeyeceksiniz.” diye tembih etmiş.

“Artanları mahallenin fukaralarına verin fakat hocaya vermeyeceksiniz.” Hocaefendiye kalacağı odayı göstermişler.

“Hocaefendi, şimdilik burada otur, biz yukarıdan bir oda temizleyeceğiz, seni oraya alırız.” demişler, oraya hocayı oturtmuşlar.

Akşam olmuş terâvih namazı kılınmış. Sahur olmuş. Sahurda kuru ekmek, zeytin, biraz da su getirmişler. “Eyvallah” demiş hoca. İftarda olmuş yine kuru ekmek, zeytin, biraz peynir, su getirmişler.

“Hocaefendi, kusura bakmayın bugün yemekler iyi olmadı, döküldü. Siz bununla idâre edeceksiniz.” 

“Eyvallah” demiş hoca. Bir hafta böyle devam etmiş. Hoca günden güne zayıflamış. Mutfağa gidiyor bakıyor, yemekler pişiyor; çorbalar, pilavlar, etler, tatlılar, şerbetler…

“Aşçıbaşı efendi, bunlar kime pişiyor?”

“Köşke” demiş.

“Yâhu bunlar artmıyor mu?”

“Artıyor.”

“Ne yapıyorsunuz?”

“Fukaralar evlerine götürüyor.”

“Bana da verin yâhu!”

“Yok veremeyiz.” demiş aşçıbaşı,

“Emir var. Senin ismin çıksın listede, hepsini verelim. Beyefendi ver demeyince ben sana nasıl verebilirim, bir habbe veremem.” demiş.

“Allah Allah fesübhânallah!” demiş hoca.

“Beyefendi burada yok mu?”,

“Yok.”

“Beyefendi gelsin sorarız, ver derse hepsini vereyim, gel ye, hepsini ye.” demiş. Bu hale şaşıran hoca

“Ramazan’ın on günü geçti, sabredelim biz.” demiş hoca. Velhâsıl bayrama kadar hoca iyice zayıflamış, kupkuru kalmış.

Bayram olmuş. Bayram namazı kılındıktan sonra bütün müstahdemler köşkün beyi Veli Efendi ile bayramlaşmak için sıraya girmişler. Hepsi tek tek odasına girip elini öpüyor,

“Iydiniz saîd ömrünüz mezîd olsun Efendim”,

“Allah uzun seneler sizi muammer eylesin.” diyerek Veli Efendinin bayramını tebrik ediyormuş. Efendi de hepsine altın, kürk gibi kıymetli hediyeler veriyormuş. Sıra bizim Hocaefendiye gelmiş.

“Iydiniz saîd ömrünüz mezîd olsun efendim.” diyerek Veli Efendi’nin bayramını tebrik etmiş. Veli Efendi:

“- Oooo hocaefendi maşallah! Zayıflamışsın yâhu.”

“- Evet efendim, ne yapalım, Ramazan biraz tesir etti.”

“- Yaaa etmiş yaa. Sizden çok memnûn oldum hocaefendi. Seneye de beklerim inşallah. Güle güle.” demiş ama bir ihsanda bulunmamış. Hocaefendi

“Acaba beni tanımadı mı?” diye düşünüp tekrar sıraya girmiş.

“- Efendim ıydiniz saîd ömrünüz mezîd olsun.”

“- Allah mübârek etsin hocaefendi hazretleri, maşallah maşallah, Ramazan’da yünüz nurlandı.” demiş ama yine bir ihsan yok. Hoca tekrar sıraya girmiş:

“- Iydiniz saîd ömrünüz mezîd olsun” deyince Veli Efendi:

“- Hocaefendi kaçıncı bayramlaşma bu?” diye çıkışmış.

“- Efendim” demiş hoca

“Beni buraya getirdiniz. Teravihler kıldık. Mukabeleler okundu. Allah kabul etsin. İşin bu tarafını açmayacağım ama Ramazan boyunca sizi göremedik, bir kaşık yemek yiyemedik. Zât-ı âlîniz buraya teşrif etmediğinden aşçıbaşı bir pirinç tanesi vermedi. Kuru ekmek, su, bir parça peynir, üç beş zeytin otuz gün geçirdik. Rutûbetli odada oturdum. Şu hâlime bakın, ne hâldeyim. Ben böyle mi geldim buraya yahu! Şu şalvarla cübbenin içinde eriyip gittim.”

“- Bak hocaefendi” demiş Veli Efendi

“Buraya gelirken ben seninle konuştum. Paşa gönlüm isterse sana yüz altın veririm, iki yüz altın veririm dedim. Ama istemezse on para vermem. Paşa gönlüm bir şey vermek istemiyor. Ha, senden çok memnun kaldım. Seneye de beklerim. Buna tahammül edersen buyur gel. Burası senin.” deyince Hocaefendi artık dayanamayarak cübbesi sarığını çıkarıp bir kenara koymuş, açmış ağzını yummuş gözünü.

“Seneye geleceğim hâ! Çok beklersin. Al sana! Sen benim yüzümü görebilir misin? Senin beyliğin başına, köşkün tepene yıkılsın! Fukarayla alay etmeye utanmıyor musun?” Veli Efendi:

“- Bak hocaefendi yaptığına pişman olursun sonra! Bir daha bu kapıya gelemezsin.”

“- Ben pişman olmam. Hadi oradan.” deyip çıkmış gitmiş Hoca. Üsküdar’a inmiş. Oradan, sadakayla İstanbul’a geçmiş. Mahallesine, evinin sokağına gelmiş. Gelmiş ama evi yerinde yok. Fesübhanallah! Etrafına bakmış, evet komşularının evi yerinde duruyor ama kendi evinin olduğu yerde yeni bir ev var. Acaba açlıktan sokakları mı karıştırdım diye etrafı dolanmış. Bakmış doğru yerde. O yeni evin penceresinden bir kadın

“Hocaefendi ne dolaşıyorsun, gelsene eve.” demiş. Hoca şaşırmış.

“Sen başka kocaya mı vardın?”

“-Yok.” demiş hanımı.

“Sen bir beyin yanında kalmışsın, terâvih kıldırmışsın, işte o bey geldi bizim evi bir ayda yeniden yaptırdı. İçeriyi de dayattı, döşetti. Bir kese altın, bir senelik yiyecek, iki cübbe, iki de kürk ihsan bıraktı.”

“Ne ne ne ne?” diye hayretler içinde kalmış Hoca.

“Eyvaaah! Ben ne yaptım! Bey bana söylemişti. Pişman olursun diye. Tevekkeli boşuna değilmiş.” Hemen geldiği gibi geri dönmüş. Köşkün kapısına varmış.

“Beyefendi içeride mi?”

“İçeride” demişler, buyur etmişler. Veli Efendi, Hoca’nın geldiğini görünce suratını asmış. Hocanın yüzüne bakmıyor. Hoca sağına geliyor, sola tarafa dönüyor, hoca soluna geliyor, sağ tarafa dönüyor.

“Beyefendi ben sana ne kadar hakaret ettimse hepsi bana olsun. Şu da benim, bu da benim.” diyerek pişmanlığını ifade etmiş. Veli Efendi, Hoca’ya:

“- Hocaefendi seni buraya aldım, tuttum, hiç bırakır mıyım ben? O kadar sabrettin sonunu da bekleseydin a! Seneye yine beklerim, buyur gel.” demiş. Ama hocanın yüzü yok ki bir daha gitsin.

Hikâye böyle efendim. İmam Gazali Hazretleri Kalplerin Keşfi isimli eserinde Vehb ibni Münebbih’in şu sözünü naklediyor:

“Şeytan her bayram günü öfkesinden inler. Etrafına toplanan yardımcıları ‘Seni öfkelendiren nedir?’ diye sorarlar. Şeytan da onlara şu cevabı verir:

“Bugün Allah, Muhammed (s.a.v.) ümmetinin günahlarını affetti. Onları mutlaka nefsî arzulara ve hazlara daldırarak oyalamalısınız.”

Ne mutlu Ramazan ayında giydiği takva libasını sabırla çıkarmayıp ahirette köşkler, saraylar inşa ettirmeye devam edebilenlere!..

Kaynak: Bilal Akyol, Altınoluk Dergisi, Sayı: 458

İslam ve İhsan

RAMAZAN AYI NASIL BİR AY?

Ramazan Ayı Nasıl Bir Ay?

RAMAZAN AYININ 8 BEREKETİ

Ramazan Ayının 8 Bereketi

RAMAZAN ORUCU İLE İLGİLİ ESASLAR

Ramazan Orucu ile İlgili Esaslar

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.