Allah'tan Nasıl Yardım İstenir?

Allah’tan nasıl yardım istenir? Allah’tan bir şeyi nasıl istemeliyiz?

Dua, her şeye muhtaç, ihtiyaçları sınırsız olanların hiçbir şeye muhtaç olmayana iç dökmesi, halini lisanıyla ve davranışlarıyla arz etmesidir.

Dua birine bir şey ısmarlamak olarak görülmemelidir. Rabbimiz bizim darlığımıza ve dar ufkumuza göre değil çok yönlü ve derinlikli cevaplar verir. Duada esas olan küçüklüğümüzün şuurunda, isteme adabıyla ama kesinlikle karşılık verileceğine inanarak iç dökmedir. İstenilen şeylerin bire bir verilmesini beklemek Cenabı Allah’ın her şeyi bilmesi ve istediğini yapmasına aykırı olabilir. Çünkü insanın kaderi istediklerine göre değil davranışlara bağlı olarak gerçekleşecektir Allah’ın izniyle. Sebeplere hakkıyla sarılmadan sonuç beklemek bunları dillerde dolandırıp ama harekete geçmemek duanın ruhuyla bağdaşmaz ama Cenabı Allah sebepsiz yaratmak isterse buna da kimse mani olamaz.

ALLAH’TAN İSTEMEK

Dua muradımızın gerçekleşeceği kapının tokmağını çalmanın yanında, o kapının sahibinin büyüklüğünü, her şeyi hakkıyla bilip yapabileceğine güvenimizi göstermektir.

O’nun rahmetinin, merhametinin sınırsızlığını kabul edip her şeyi O’ndan bekleyip istemektir. Gönlümüzden geçenleri O’ndan gizlemek ne mümkündür. O her şeyi bilir ama bize düşen acizliğimizin farkında, ne kadar günahkar ve isyankar olursak olalım, o kapıdan ayrılmamaktır. Bıkmadan usanmadan bir gün bu kapıdan kabul görürüm inancıyla içli içli tüm benliğimizle istemektir.

Dua ibadetlerin özüdür. Duada aracısız Rabbimize muhatap oluyoruz. Peygamber Efendimiz, ecdadımız ve büyüklerimiz çağ açıp çağ kapatacak kadar büyük işlerinden en küçük işlerine kadar istişare edip, sebepleri işledikten sonra o kapıya iltica etmiş, dua dua yalvarmış ve işlerini Allah’a ısmarlamışlardır. Dua ettikçe O’na yaklaşmışlar, O’na yaklaştıkça duaya daha sıkı sarılmışlardır. Çünkü onlar O “Ol” demeden hiçbir şeyin olamayacağını hakkıyla idrak etmişlerdir.

Sürüne sürüne de olsa Peygamber Efendimizin yolundan gitmeye çalışan ve bunu en büyük paye kabul eden Müslümanlar olarak bizler de gecemizi gündüzümüze katmalı; vazifelerimizi ve hizmetlerimizi hakkıyla yapıp, huşu ile içten içe -ümit ve endişe gelgitleriyle- O’nun kapısına varıp “Ya Rabbi, Ya Rabbi, Ya Rabbi” nidalarıyla oradan asla ayrılmamalıyız. Dua ederken sadece kendi isteklerimizi değil ailemizin, komşularımızın, meslektaşlarımızın, beldemizin, bölgemizin ve tüm ümmeti Muhammet’in (s.a.) halini O’na arz etmeli ve bize birlik-beraberlik, sıhhat-afiyet ve şuur vermesini dilemeliyiz. Bu dileklerimizi arz ederken sözlerimizin belagatli olup olmamasına değil samimi olmasına dikkat etmeliyiz.

Ya Malikel Mülk, Ya Erhamerrahimin, Ya Cenabı Rabbil Alemin dağınıklığımızı gider, bizleri günahlardan temizle, karanlıklara götüren yollardan uzaklaştır ve bizleri iki cihanda aziz eyle… Amin.

Kaynak: Adem Çelikkaya, Altınoluk Dergisi, Sayı: 351

İNSANI ALLAH'TAN UZAKLAŞTIRAN VE ALLAH'A YAKLAŞTIRAN ŞEYLER

ALLAH'TAN NE İSTERDİNİZ?

ALLAH'TAN NE İSTERDİNİZ?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

  • İnsanların Kâlplerini Güzelleştirecek Bilgilerin Ve Yol Göstermelerin Olması Ne Güzel Şey Çünki İnsan Acizdir.Ne Yapacağını Bilemez Şaşkındır.Şeytana Kapılırsa Boşluğa Düşer.Burada İmanını Tekrar Yenilemesi İçin İnsanın Ruhunu Yüce Allah'A Yaklaştıracak Bir Yol Arar.Taki Allah'A Güvenini Ve İmanını Arttıracak Bu Ve Bunun Gibi Bilgileri Bulması İnsan İçin Ne Büyük Bir Nimettir.Rabbim'Den Affımız Bilmeyerek Yada Nefsimize Uyarak İşlediğimiz Tüm Günahlarımızı Affeylemesini Gönülden Ve Kâlp'Den İnanarak Bağışlamasını Diliyor Ve İstiyoruz.Rabbim Yâr Ve Yardımcımız Ola..AMİN

    Teşekkürler

    Elinize ağziniza salik çok güzel Çok teşekkürler

Yorum Ekle