AHISKA SÜRGÜNLERİ İSTANBUL'DA

Ahıskada’dan sürgün edilen asırlık çınarlar İstanbul’u gezdiler.

14 yaşında iken 1944 yılında Sovyet lideri Stalin tarafından Ahıska’dan Kırgızistan’a sürgün edilen 33 yaşlı kadın, yıllar sonra anavatanlarına kavuştu.

İLK DEFA UÇAĞA BİNDİLER, İLK DEFA İSTANBUL’U GÖRDÜLER

Çocuk yaşta sürgün edilen ve şimdi ise 80  yaşlarına gelen 33 kadın, yıllar sonra Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) destekleriyle Kırgızistan’dan anayurtları Ahıska’ya geldiler. Türkiye Büyükelçisi Metin Kılıç, TİKA Bişkek Program Koordinatörü Dr. Seyit Ali Avcu, Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği tarafından organize edilen programla 33 kadın, Ahıska’ya geldi. Anayurtlarına gelen yaşlı kadınlar ziyaretlerde bulunarak hasret giderdiler.

AZİZ MAHMUD HÜDAYİ VAKFI’NDAN İSTANBUL GEZİSİ

TİKA tarafından organize edilerek getirilen bu yıllar önce sürgün edilen annelerimiz, İstanbul’da bulunan Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’nın misafiri oldular. İstanbul’un başta Eyüp Sultan olmak üzere Fatih Camii-Süleymaniye ve Sultan Ahmet bölgelerini gezerek  İstanbul Seyyahı Yazar Fahri Sarrafoğlu’nun sunumu ile İstanbul’un tarihi hakkında bilgiler aldılar. Akşam yemeğine ise İHH ev sahipliği yaptı.

EYÜP SULTAN CAMİİ’NE HAYRAN KALDILAR

İlk defa İstanbul’a gelen Ahıskalı misafirler, Eyüp Sultan Camii ve türbesini gezdiler. Özellikle Eyüp Sultan Camii aşevini ilgiyle gezip, dinleyen hanımlar, bu tarihi eseri yaptıranların Padişah hanımları ve kızları olduğunu öğrenince daha da şaşırdılar. Özellikle sık sık Şeyh Şamili anan bu yaşlı misafirlerimiz Şeyh Şamil’in de İstanbul’a gelip burada yaşadığını duyunca ayrıca memnun oldular. Dünya gözü ile hem vatanlarını gördüklerini hem de İstanbul’ gezdiklerini söyleyen Ahıskalı Hanımlar, şimdiki dualarının ise Kabe ve Medine’deki Resulullah -sallâllahu aleyhi ve sellem- Efendimiz'in Ravza'sını görmek olduğunu dile getirdiler.

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle