Afgan Genç Hayallerini Türkiye'de Gerçekleştirmek İstiyor

Yasadışı yollardan Avrupa'ya gitmek isterken sınırdan dönen Afgan Ayed Muhammed Mousa, hayallerini Türkiye'de gerçekleştirmek istiyor.

Afganistan'dan göç eden bir ailenin çocuğu olarak İran'da dünyaya gelen 19 yaşındaki Ayed Muhammed Mousa, ailesiyle daha iyi şartlarda yaşamak için 2017 yılında Türkiye üzerinden Avrupa'ya geçmeye karar verdi.

İran'dan yasa dışı yollardan Türkiye'ye geçmeye çalışan aileden yalnız Mousa ülkeye giriş yaptı. Anne ve babasını doğduğu topraklarda bırakmak zorunda kalan Ayed Muhammed, Edirne'den Yunanistan'a geçmek isterken sınır birlikleri tarafından yakalandı.

Ayed Muhammed için Avrupa hayalleri Edirne'de son bulsa da kendisi için yeni bir sayfa açıldı, yeni umutlar yeşermeye başladı.

Refakatsiz Çocuklar Yönergesi uyarınca Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne teslim edilen Mousa, çocuk evleri sitesine yerleştirildi.

Edirne'deki ilk yılını Türkçe kursuna giderek geçiren Muhammed, ertesi yıl 11. sınıf öğrencisi olarak 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesinde Türkiye'deki eğitim hayatına başladı ve devamında okulunu birincilikle tamamladı. Ardından üniversite sınavına giren Ayed Muhammed Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünü kazandı.

Salgın nedeniyle uzaktan eğitim modeliyle bölümünün ilk yılını başarıyla tamamlayan Ayed Muhammed, seneye tekrar gireceği sınavla "tıbbiyeli" olmak istiyor.

Ayed Muhammed, AA muhabirine, 2017'de hayatının nasıl değiştiğini anlattı.

Türkiye'de ilk olarak Türkçe kursuna gittiğini, kursla birlikte hayatının da yavaş yavaş değişmeye başladığını aktaran Muhammed, lise eğitimini de başarıyla tamamladığını söyledi.

Türkiye'de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Muhammed, Müslüman bir ülkede hayallerini gerçekleştirmeye başlamanın sevincini yaşadığını aktardı.

"Bu güzel ve misafirperver insanlara hizmet etmek istiyorum"

"Edirne'de iyi ki yakalanmışım. Çünkü burada bunu anladım ki Müslüman bir ülkede de hayallerime ulaşabiliyormuşum." diyen Ayed Muhammed, şöyle devam etti:

"En büyük hayalim doktor olmaktı. Aldığım güzel eğitim ve öğretmenlerimin desteğiyle liseyi birinci olarak bitirdim. Üniversite sınavında hemşirelik bölümünü kazandım. Ama hayalimden vazgeçmedim, önümüzdeki sene bir kez daha sınava gireceğim. Burada bana verilen imkanlardan dolayı kendimi Türkiye'ye borçlu hissediyorum, doktor olunca ben de hizmet ederek bu borcumu ödeyeceğim. Her zaman benim yanımda oldular, bana sahip çıktılar."

"Kimse nerede doğacağını seçemiyor"

Ayed Muhammed bir zamanlar endişeli şekilde geldiği Edirne'de artık kendi memleketi gibi gezip dolaştığını, kitap okuyup, sosyal aktivitelere katıldığını anlattı.

Türkiye'de bulunduğu için mutlu olduğunu vurgulayan Ayed Muhammed, "Kimse nerede doğacağını seçemiyor. Ama ben seçebilecek olsaydım Türk vatandaşı olmayı seçerdim. Şu anda en büyük hayalim de o. Türk vatandaşı olmak ve doktor olduktan sonra bu ülkeye hizmet etmek ve ailemi de yanıma alabilmek. Evden çıkarken hayalimiz Avrupa'da yaşamaktı. Allah böyle nasip etti ve en güzeli, doğrusu bu oldu." diye konuştu.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş de Türkiye'ye geldiğinde tek kelime Türkçe bilmeyen Ayed Muhammed'in dil öğrenerek liseden birincilikle mezun olduğunu ifade etti.

Ayed Muhammed'e eğitim için gerekli tüm desteklerin verildiğine işaret eden Özbaş, şunları kaydetti:

"Onun başarısından biz de gurur duyuyoruz. Bundan sonraki süreçte de Türkiye'de kalmak, Türk vatandaşı olmak istediğini belirtiyor. Böyle bir gence sahip olduğumuz için mutluyuz. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanımız Derya Yanık olmak üzere bizlere bu imkanları sağlayan herkese çok teşekkür ediyoruz."

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.