Abdullah Bin Mesut'un (r.a.) Okuduğu Salavat

Peygamber Efendimiz'in (s.a.v.) güzide sahabilerinden, Kur'an tercümanı Abdullah bin Mesud'un (r.a.) okuduğu rivayet edilen salavat...

Arapçası:

اَللّٰهُمَّ اجْعَلْ صَلاَتَكَ، وَرَحْمَتَكَ، وَبَرَكَاتِكَ عَلٰى سَيِّدِ الْمُرْسَلِينَ، وَإِمَامِ الْمُتَّقِينَ، وَخَاتَمِ النَّبِيِّينَ، مُحَمَّدٍ عَبْدِكَ وَرَسُولِكَ، إِمَامِ الْخَيْرِ، وَقَائِدِ الْخَيْرِ، وَرَسُولِ الرَّحْمَةِ، اَللّٰهُمَّ ابْعَثْهُ مَقَامًا مَحْمُودًا، يَغْبِطُهُ بِهِ الْأَوَّلُونَ وَالْآخِرُونَ، اَللّٰهُمَّ صَلِّ عَلٰى مُحَمَّدٍ، وَعَلٰى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلٰى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلٰى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ، اَللّٰهُمَّ بَارِكْ عَلٰى مُحَمَّدٍ، وَعَلٰى آلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلٰى إِبْرَاهِيمَ، وَعَلٰى آلِ إِبْرَاهِيمَ، إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

Anlamı:

Allah’ım! En güzel salâtlarını, bereketlerini, rahmetini rasullerin efendisi, takvâ sahiplerinin imamı, peygamberlerin sonuncusu olan, kulun, rasûlün, hayırların imamı ve kumandanı, rahmet peygamberi Efendimiz Muhammed’i (s.a.v) bize sâyebân eyle!

Allah’ım! O’nu, öncekilerin ve sonrakilerin gıpta ettiği Makâm-ı Mahmûd’a ulaştır.

Allah’ım! Efendimiz İbrâhim’e salât eylediğin gibi Efendimiz Muhammed’e ve Efendimiz Muhammed’in âline de salât eyle! Şüphesiz Sen her türlü hamde lâyık, son derece şeref ve izzet sahibisin!

Allah’ım! Efendimiz İbrâhim’e bereketler ihsân eylediğin gibi Efendimiz Muhammed’e ve Efendimiz Muhammed’in âline de bereketler ihsân eyle! Şüphesiz Sen her türlü hamde lâyık, son derece şeref ve izzet sahibisin!

Not: Bu salâtı yapan Abdullah b. Mes'ûd (r.a.), Rasûlullah'a salât ederken onu güzelleştirmemizi tavsiye etmiş ve kendisi örnek olmuştur. Onun bu ictihadı üzerine tarih boyunca binlerce salât tertîb edilmiştir.

Salavat: İbn Mâce, Sünen, I, 293, nr.906; Ebû Bekir San’ânî, Musannıf, II, 213, nr. 3109

Kaynak: Yrd. Doç Dr. Veysel Akkaya, Kalplere Şifa Salavat ve Dualar, Erkam Yayınları

KUR’AN’DA GEÇEN DUALAR

HADİSLERDE DUA

AYET VE HADİSLERLE DUANIN ÖNEMİ NEDİR?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle