İbn Ataullah İskenderi'nin Okuduğu Salavat

İbn Ataullah İskenderi'nin okuduğu rivayet edilen salavat....

Ebü’l-Abbâs (Ebü’l-Fazl) Tâcüddîn Ahmed b. Muhammed b. Abdilkerîm b. Atâillâh eş-Şâzelî el-İskenderî (ö. 709/1309)

İskenderiye’de doğdu. Mısır’ın fethinden sonra buraya yerleşen Benî Cüzâm kabilesine mensuptur. Evliyânın büyüklerinden olup, adı Ahmed bin Muhammed’dir. İbn-i Atâullah İskenderî, Tâcüddîn-i İskenderî isimleriyle tanınmış, meşhur olmuştur.

Mâlikî mezhebi âlimlerinin ve Şâzilî tarîkatının büyüklerindendir. İbn-i Atâullah hazretleri, Ebü’l-Abbâs-ı Mürsî ile Yâkût-i Arşî’den ilim öğrenip feyz ve bereketlerinden istifâde etti. Tasavvufta Ebü’l-Abbâs Mürsî hazretlerinin sohbetlerinde kemâle erdi. Tefsîr, hadîs, fıkıh, nahiv, usûl ve benzeri ilimlerde çağının söz sâhibi olan âlimlerinden biriydi.

Ataullah İskenderi Hazretleri 1309 (H. 709) senesinde Mısır’da vefât etmiştir. Kabri, Karâfe Kabristanındadır.

İbn Ataullah İskenderi'nin okuduğu rivayet edilen salavatın Arapçası ve anlamı...

Arapçası:

اللهُ، وَأَغْنِنَا وَاحْفَظْنَا وَوَفِّقْنَا لِمَا تَرْضَاهُ، وَاصْرِف عَنَّاللَّهُمَّ صَلِّ وَسَلِّم عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَآلِهِ فِي كُلِّ لَمْحَةٍ وَنَفَسٍ قَدْرَ لاَإِلَهَ إِلاَ السُّوءَ وَارْضَ عَنِ الْحَسَنَيْنِ رَيْحَانَتَيْ خَيْرِ الأَنَامِ، وَأُخْتِهِمَا السَّيِّدَةِ زَيْنَبَ عَالِيَةِ الْمَقَامِ، وَعَنْ سَائِرِ آلِهِ وَأَصْحَابِهِ الْكِرَامِ، وَأَدْخِلْنَا الْجَنَّةَ دَارَ السَّلاَمِ بِسَلاَمٍ، يَاحَيُّ يَاقَيُّومُ يَااَللهُ

Anlamı:

Allah’ım! Efendimiz Muhamed’e ve âline, her bakış ve nefeste Lâ ilâhe illallah kadrice salât eyle. Bizi müstağni kıl, bizi muhafaza eyle ve râzı olduğun şeylere muvaffak eyle. Kötülüğü bizden uzaklaştır. Varlıkların en hayırlısı iki reyhân Hasan ve Hüseyin’den ve onların kız kardeşi yüce makam sahibi Seyyide Zeyneb’den ve Efendimiz’in diğer âl ve ashâb-ı kirâmdan râzı ol. Bizi selâm yurdu olan Cennete selâmetle dâhil eyle, yâ Hay u Kayyûm, yâ Allah!

KUR’AN’DA GEÇEN DUALAR

HADİSLERDE DUA

AYET VE HADİSLERLE DUANIN ÖNEMİ NEDİR?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

  • İlginiz ve nezaketinizden ötürü teşekkür ederiz. Fakat Yrd. Doç. Dr. Veysel AKKAYA beyefendinin " KALPLERE ŞİFÂ KIRK SALÂT-KIRK DUÂ " isimli kitabına sonradan bir ekleme yapılmadı ise bizde bulunan kaynağında dua tümüyle eksiksiz olarak bu şekildedir. Elinizde bulunan kaynağın görselini atabilirseniz daha fazla yardımcı olabiliriz.

    Muhterem Efendim, bu sayfada paylaştığınız "İBN ATAULLAH İSKENDERİ’NİN OKUDUĞU SALAVAT" sehven ortadan başladığı düşüncesindeyim. Aynı salavatı Yrd. Doç. Dr. Veysel AKKAYA beyefendinin "Kalplere şifa salavat ve dualar" isimli kitabının 71. sayfasında okuduğumda başında ilaveler olduğunu farkettim. Bu konuda eğitimli ve uzman birisi değilim ama nacizane belki doğru gördüysem bir faydam olur diye belirtmek istedim. Umarım haddimi aşmadım ve sizleri de kırmadım. Emeklerinize sağlık. ALLAH razı olsun. Selam ve dua ile...

    • teşekkürler. hemen editör arkadaşlarımız tekrar kontrol edecekler.

Yorum Ekle