İmâm Nevevî’nin Okuduğu Salavat

İmâm Nevevî’nin okuduğu rivayet edilen salavat…

İmâm Nevevî'nin okuduğu rivayet edilen salavatın Arapçası ve Türkçe anlamı

  • Arapçası:

 السَّلاَمَ عَلَيْكَ يَا رَسُولَ اللهِ. السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا نَبِيَّ اللهِ. السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا خِيرَةَ اللهِ. السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا خَيْرَ خَلْقِ اللهِ. السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا حَبِيبَ اللهِ. السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا نَذِيرُ. السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا بَشِيرُ. السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا طُهْرُ. السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا طَاهِرُ. السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا نَبِيَّ الرَّحْمَةِ. السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا أَبَا الْقَاسِمِ. السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا رَسُولَ رَبِّ الْعَالَمِينَ. السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا سَيِّدَ الْمُرْسَلِينَ وَخَاتِمَ النَّبِيِّينَ. السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا خَيْرَ الْخَلاَئِقِ أَجْمَعِينَ. السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا قَائِدَ الْغُرِّ الْمُحَجَّلِينَ. السَّلاَمُ عَلَيْكَ وَعَلٰى آلِكَ وَأهْلِ بَيْتِكَ وَأزْوَاجِكَ وَذُرِّيَّتِكَ وَأَصْحَابِكَ أَجْمَعِينَ. السَّلاَمُ عَلَيْكَ وَعَلٰى سَائِرِ الْأَنْبِيَاءِ وَجَمِيعِ عِبَادِ الله الصَّالِحِينَ. جَزَاكَ الله يَا رَسُولَ الله عَنَّا أَفْضَلَ مَا جَزَى نَبِيًّا وَرَسُولاً عَنْ أُمَّتِهِ وَصَلَّى الله عَلَيْكَ كُلَّمَا ذَكَرَكَ ذَاكِرٌ وَغَفَلَ عَنْ ذِكْرِكَ غَافِلٌ أَفْضَلَ وَأَكْمَلَ وَأَطْيَبَ مَا صَلَّى عَلٰى أَحَدٍ مِنَ الْخَلْقِ أَجْمَعِينَ. أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ الله وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ وَأَشْهَدُ أَنَّكَ عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ وَخِيرَتُهُ مِنْ خَلْقِهِ وَأَشْهَدُ أَنَّكَ قَدْ بَلَّغْتَ الرِّسَالَةَ وَأَدَّيْتَ الأَمَانَةَ وَنَصَحْتَ الأُمَّةَ وَجَاهَدْتَ فِي اللهِ حَقَّ جِهَادِهِ. اَللّٰهُمَّ وَآتِهِ الْوَسِيلَةَ وَالْفَضِيلَةَ وَابْعَثْهُ مَقَاماً مَحْمُوداً الَّذِي وَعَدْتَهُ وَآتِهِ نِهَايَةَ مَا يَنْبَغِي أَنْ يَسْأَلَهُ السَّائِلُونَ. اَللّٰهُمَّ صَلِّ عَلٰى مُحَمَّدٍ عَبْدِكَ وَرَسُولِكَ النَّبِيِّ الأُمِّيِّ وَعَلٰى آلِ مُحَمَّدٍ وَأزْوَاجِهِ وَذُرِّيَّتِهِ كَمَا صَلَّيْتَ عَلٰى إِبْرَاهِيمَ وَعَلٰى آلِ إِبْرَاهِيمَ وَبَارِكْ عَلٰى مُحَمَّدٍ النَّبِيِّ الأُمِّيِّ وَعَلى آلِ مُحَمَّدٍ وَأزْوَاجِهِ وَذُرِّيَّتِهِ كَمَا بَارَكْتَ عَلٰى إِبْرَاهِيمَ وَعَلٰى آلِ إِبْرَاهِيمَ فِي الْعَالَمِينَ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ.

  • Türkçe Anlamı:

Allah’ın selâmı üzerine olsun Ey Allah’ın Rasûlü! Allah’ın selâmı üzerine olsun Ey Allah’ın Nebîsi! Allah’ın selâmı üzerine olsun ey Allah’ın seçtiği! Allah’ın selâmı üzerine olsun ey Allah’ın mahlûkâtının en hayırlısı!

Allah’ın selâmı üzerine olsun Ey Allah’ın Habîbi! Allah’ın selâmı üzerine olsun ey âkıbetin şiddetini bildirerek insanları uyaran Nezîr!

Allah’ın selâmı üzerine olsun ey müjdeleyici Beşîr! Allah’ın selâmı üzerine olsun ey temizliğin kendisi olan Tuhr!

Allah’ın selâmı üzerine olsun ey her şeyiyle tertemiz olan Tâhir!

Allah’ın selâmı üzerine olsun ey Rahmet Peygamberi! Allah’ın selâmı üzerine olsun ey Kâsım’ın Babası!

Allah’ın selâmı üzerine olsun Âlemlerin Rabbi’nin rasûlü!

Allah’ın selâmı üzerine olsun ey rasûllerin Efendisi ve nebîlerin sonuncusu!

Allah’ın selâmı üzerine olsun ey bütün mahlukatın en hayırlısı!

Allah’ın selâmı üzerine olsun ey abdest uzuvları parlayanların önde geleni!

Allah’ın selâmı Senin, âlinin, ehl-i beytinin, zevcelerinin, zürriyetinin ve bütün ashâbının üzerine olsun! Allah’ın selâmı Senin, diğer peygamberlerin ve Allah’ın sâlih kullarının üzerine olsun!

Ey Allah’ın Rasûlü! Allah, bir peygamberi, ümmeti sebebiyle en güzel bir şekilde nasıl mükâfatlandırıyorsa, Seni de bizim tarafımızdan onların en fazîletlisi ile mükâfâtlandırsın.

Ey Allah’ın Rasûlü! Allah Sana, zikredenler zikrettikçe, gâfiller de gaflette kaldığı müddetçe selâm etsin! Bütün varlıklar içerisinde en fazîletli, en mükemmel ve en güzel salâtı yapan kimsenin salâtı Senin üzerine olsun.

Şehâdet ederim ki, Allah’tan başka ilah yoktur. O tektir ve ortağı da yoktur. Yine şehâdet ederim ki, sen Allah’ın kulu, rasûlü ve O’nun yarattıklarının en hayırlısısın. Şehâdet ederim ki sen, risâleti tebliğ ettin, verilen emâneti yerine getirdin. Ümmete nasîhatta bulundun. Allah yolunda hakkıyla cihad ettin.

Allah’ım! O’na vesileyi ve fazîleti ihsan eyle. Vâdettiğin makâm-ı mahmûda vâsıl eyle. İsteyenlerin isteyebileceği en yüksek şeyi lütfeyle.

Allah’ım! İbrahim’e ve onun âline salât ettiğin gibi, Kulun, rasûlün ve ümmî nebîn olan Muhammed’e, âline, zevcelerine, zürriyetine de salât et. Allah’ım İbrahim’e ve onun âline bereketler ihsan ettiğin gibi, o ümmî nebîn Muhammed’e, âline, zevcelerine, ve zürriyetine bereketler ihsân eyle. Sen senâya en layık olan Hamîd’sin, Azameti, hâkimiyeti, şânı yüce olan Mecîd’sin.

Kaynak: Yrd. Doç Dr. Veysel Akkaya, Kalplere Şifa Salavat ve Dualar, Erkam Yayınları

KURÂN’DA GEÇEN DUALAR

HADİSLERDE GEÇEN DUALAR

AYET VE HADİSLERLE DUANIN ÖNEMİ NEDİR?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle