Yavuz Sultan Selim Camiî ve Külliyesi

Yavuz Sultan Selim Camisi ve Külliyesi ne zaman ve kim tarafından yaptırılmıştır? Yavuz Sultan Selim Camisi nerede? Yavuz Sultan Selim Camiî tarihi, özellikleri, hakkında bilgi...

Fatih ilçesi Sultan Selim semtindedir. Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1516-1522 yılları arasında babası Yavuz Sultan Selim adına yaptırılmıştır. Mimarının kim olduğu bilinmemektedir. Külliyede imaret, türbe, hamam ve sıbyan mektebi olmasına rağmen ne yazık ki imaret ve hamamı zamanımıza ulaşamamıştır.

YAVUZ SULTAN SELİM CAMİSİ’NİN ÖZELLİKLERİ

Kare plana sahip olan cami, son derece sade bir mimariye sahiptir. Tek şerefeli iki minaresi vardır. Caminin kapı kanatlarında oymacılığın ve sedef işlemeciliğinin çok güzel örneklerini görmek mümkündür.

Cami avlusundaki pencere süslemelerinde kullanılan çiniler, dönemin en güzel örneklerindendir. Avlunun ortasında sekiz mermer sütun üzerine oturtulmuş küçük kubbeli bir şadırvanı vardır. Caminin iki yanına imam ve müezzin için odalar yapılmıştır.

YAVUZ SULTAN SELİM TÜRBESİ NEREDEDİR?

Kıble yönündeki hazirede üç tane türbe bulunur. Türbelerden birinde Yavuz Sultan Selim, diğerinde ise Kanuni Sultan Süleyman’ın küçük yaşta vefat eden şehzadeleri ve kızları medfundur. Üçüncü türbe ise Sultan Abddülmecid’e aittir.

YAVUZ SULTAN SELİM CAMİÎ NEREDEDİR? - HARİTA

 

CAMİLER VE KÜLLİYELER

Camiler ve Külliyeler

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle