İSTANBUL "İNSANLIK İÇİN HAYIRLI ÜMMET" DEDİ

Erkam Radyo'nun düzenlediği ve Hüdayi ailesinin büyük ilgi gösterdiği "İnsanlık İçin Hayırlı Ümmet" programı, geçtiğimiz Pazar günü Üsküdar'daki Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Programa ilgi yoğundu.

OSMAN NURİ TOPBAŞ HOCAEFENDİ AÇILIŞ KONUŞMASINI GERÇEKLEŞTİRDİ

_MG_5567

Programın ilk konuşmasını Osman Nûri Topbaş Hocaefendi gerçekleştirdi. Yaklaşık 45 dakika boyunca "Ümmetin şahsiyetinin manevi çerçevesi" üzerine konuşan Osman Nuri Topbaş Hocaefendi, İslam'da şahsiyetin değeri üzerinde durarak, medeniyetimizin mâzisinde yer alan kıymetli şahsiyetlerin, aşk, vecd ve iman heyecanı dolu hatıralarından örnekler verdi.

Program panel konuşmalarıyla devam etti. Panel konuşmaları için Altınoluk Dergisi İmtiyaz Sahibi Abdullah Sert, Ahmet Taşgetiren, Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan ve İrfan Gündüz sahnedeydi. Giriş konuşmasını yapan Ahmet Taşgetiren sözü İsmail Lütfi Çakan'a bıraktı.

SAHNEDE GÜLÜMSETEN ANLAR

Konuşma sırası gelen İsmail Lütfi Çakan, tabletini açamadı, seyirciler bir müddet bekledi. İsmail Bey tabletini açamayınca söz Abdullah Sert’e verildi. Sert’in, “Teknolojiye fazla güvenmediğim için defterimle geldim" diyerek söze başlaması seyircileri gülümsetti.

Kur'ân'ı Kerim'de geçen "Vasat ümmet" ve "Şahit ümmet" kavramları üzerinde duran Sert, Ümmetin birlik beraberlik içinde, denge unsuru ve odak merkezi olmasının altını çizdi.

ÜMMET-İ MUHAMMED, SÜNNET-İ MUHAMMED İLE ORTAYA ÇIKTI

İsmail Lütfi Çakan ise yaptığı konuşmada, ümmetin "sünnet" üzerine bina edilmesi noktasında önemli tespitlerde bulundu. Çakan,"Ümmet-i Muhammed Sünnet-i Muhammed'le ortaya çıkan sosyal bir gerçekliktir" dedi.

Hangi pozisyonda bulunursak bulunalım, ümmetin manevi şahsiyetine leke getirmememiz gerektiğinin altını çizen Çakan, bu konuda her ferdin hassasiyet sahibi olması gerektiğini hatırlattı ve İslam'ı yaşamaktan ziyade İslam'ı tartışan ümmet olduğumuzu üzüntüyle belirtti.

ECDADIMIZ MERHAMET MEDENİYETİ

_MG_5570

Son bölümde, İrfan Gündüz vakfiyelerden yola çıkarak nasıl bir merhamet medeniyeti olduğumuzu çeşitli örneklerle dile getirdi. Dedelerimizin sosyal hayatta hangi alanda sıkıntı varsa o alanda parti değil vakıf kurmak için dertlendiğini ve harekete geçtiğini ifade etti.

PLAKET TAKDİMİ GERÇEKLEŞTİ

Panelin ardından Erkam Radyo'da program yapan tüm programcılar ve sunucular sahneye davet edildi, plaket takdimi gerçekleşti. Son bölümde, Ender Doğan ve Hadi Duran gibi sanatçılar saz arkadaşlarıyla birlikte sahne aldı.

PROGRAM 3 İLDE DAHA DEVAM EDECEK

"İnsanlık İçin Hayırlı Ümmet" başlıklı buluşmalar devam edecek. Ahmet Taşgetiren, Prof. Dr. İsmail Çakan, İrfan Gündüz ve Abdullah Sert’in katılımlarıyla gerçekleşecek programlar, 21-22-23 Kasım’da Nevşehir, Kayseri ve Konya’da gerçekleşecek.

İşte diğer programların detayları;

Ekran-Alıntısı

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle