UMUDA YOLCULUK DRAMLA BİTİYOR

Ülkelerindeki iç savaş ve karışıklıklar sebebiyle Avrupa'da yaşama hayaliyle tekne ve botlarla denize açılan sığınmacı ve göçmenlerin umuda yolculukları dramla bitiyor.

Suriyeli 3 yaşındaki Aylan'ın cansız bedeninin kıyıya vurduğu Muğla'nın Bodrum ilçesinde, geçen yıl Avrupa'da yaşama hayaliyle denize açılan sığınmacı ve göçmenlerden çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan 84'ü yaşamını yitirdi, 13 bin 580'ü ise boğulmak üzereyken kurtarıldı.

Yeni hayat umuduyla Türkiye'ye gelen, çoğunluğu Suriyelilerden oluşan sığınmacılar ve göçmenler, geçen yıl başta Bodrum olmak üzere yasa dışı geçişler için Marmaris ve Datça'yı tercih etti.

Muğla'nın Bodrum ilçesinde 2 Eylül'de Suriyeli Aylan'ın kıyıya vuran cansız bedeninin dünya gündemine oturmasıyla dikkatlerin üzerine çekildiği Bodrum kıyılarında göçmenlerin yaşadığı trajedi halen devam ediyor.

10 BİN KİŞİ DENİZE ULAŞAMADAN YAKALANDI

Bodrum'da polis ve jandarma ekiplerinin ormanlık alanlarda, sahil kenarları, otel, pansiyon ve yol denetimlerinde yaklaşık 10 bin kişi denize ulaşamadan yakalanarak kamplara gönderildi.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle