Akıllı Kılıf 'maybag' İle 'valizim Kayboldu' Sıkıntısı Bitiyor

Türk mühendis ve iş adamı Volkan Yılmazer, cep telefonları dışındaki elektronik malzemenin uçak kabininde taşınmasını yasaklama yönündeki kararın ardından geliştirdiği akıllı kılıf sistemini tanıttı.

Türk mühendis ve iş adamı Volkan Yılmazer, cep telefonları dışındaki elektronik malzemenin uçak kabininde taşınmasını yasaklama yönündeki kararın ardından valizlere konulan değerli eşyanın kaybolma ve çalınma riskine karşı akıllı kılıf sistemi üretti.

"Mybag" adı verilen Türk patentli kılıf sistemleri, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Ali Sürmen Toplantı Salonu'nda tanıtıldı.

Burada konuşan Yılmazer, yaptığı seyahatlerde kaybolan veya çalınan valizlerle ilgili alınabilecek önlemleri uzun süredir düşündüğünü söyledi.

  • "Kaybolan valizi vermenin kolay bir yolu yoksa, sahibine zaten ulaşamayacaksa, bundan sonra birçok insan 'Madem sahibine veremeyeceğim, bu benim olsun.' der. Ondan yararlanmaya başlar. Fakat valizin üzerinde iletişim bilgileri varsa ve çok kolay bir yöntem olarak size sunulmuşsa, insanların yüzde 99'u bu zahmete girmeyi kabul eder."

VALİZİ BULANA ÖDÜL SİSTEMİ

Yılmazer, iki yılda geliştirdikleri "Mybag" sistemiyle valizlerdeki eşyanın kaybolmasının önüne geçtiklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Ürettiğimiz bütün valiz kılıflarının üzerinde basılı bir etiket var. Bu etiketin üzerinde bir kod numarası yer alıyor. O kod numarası valiz kılıfına özel. Valizinizin kaybolması halinde, etikette Türkçe, İngilizce, Arapça, Rusça yazılar var. 'Kayboldum, sahibine ulaşmak için aşağıdaki kodu yazın, 0800 ile başlayan numaraya mesaj atın ya da mybag.com.tr adresine girin. Valizi bulan kişiye size ulaşabilecekleri kolay bir yöntem sunuyoruz. Hiçbir zahmete girmesine gerek yok. Tek bir kısa mesaj atarak sizinle iletişime girebiliyor."

  • "Etiketimizde 'Bulana ödül veririz.' yazıyor. Bunu maddi olarak değer gören insanlar için bu ödül çok önemli bir şey olabiliyor. 'Bu ödül nedir?' diye düşünmeye başlıyorlar. Kurumsal olarak buraya yazılmış. Merak uyandırıyor ve adamın içini kemiriyor. Belki ödülün daha fazla olacağını düşünüyor. Bu ödülün ne olduğunu öğrenmeye çalışıyor. Bunun için ya arayabilirler ya da kısa mesaj atabilirler. Bunu yapmıyorlar çünkü kim olduklarının bilinmesini istemiyorlar. Onlar web sayfamıza giriyorlar. Orada 'Valiz buldum.' bölümü var. Oradaki sayfamız, insanları bu kodu girmeye yönlendiriyor. O kodu girip bastıkları anda, biz o kodu sorgulayan bilgisayarın IP adresini, koordinatlarını, cep telefonlarından giriyorsa GPS koordinatlarını ve alabileceğimiz tüm kimlik bilgilerini alıyoruz. Size anında bildiriyoruz."

Kaynak: yenisafak.com

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.