Türkmen Mezarlığı Gün Yüzüne Çıkarılıyor

Hatay'ın Hassa ilçesindeki Karapınar Türkmen Mezarlığı'nda geçen yıl başlatılan arkeolojik kazı çalışmaları devam ediyor.

Hassa Kaymakamı Mustafa Pala ve Belediye Başkanı Abdurrahman Demirel, Hatay Arkeoloji Müzesi başkanlığında Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) iş birliğiyle yürütülen, Türkmen Mezarlığı olarak tescil edilen alandaki kazı çalışmalarını inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Hatay Arkeoloji Müzesi Müdür Yardımcısı Demet Kara, yaptığı açıklamada, mezarlığın bulunduğu bölgede şu an temizlik çalışmalarının yapıldığını söyledi. Mezarlık bölümünde restorasyon çalışmasının da devam ettiğini ifade eden Kara, mezarlığı gün yüzüne çıkararak turizme kazandırmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Kara, mezarlıkta kullanılan damgalar ve anlamlarına ilişkin bir katalog da hazırlamayı düşündüklerini de belirtti. Mustafa Kemal Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mine Günel Temiz de 18 dönüm olarak tescillenen mezarlık alanında gerek doğa yoluyla gerekse insan eliyle büyük bir tahribat meydana geldiğine işaret etti.

Mezar taşların yüzeyinde aşınmalar bulunduğunu vurgulayan Temiz, taşlar üzerinde damgalar ve bir takım işaretler yer aldığını, bunların kökenini ve anlamlarını çözmeye çalıştıklarını belirtti.

Bu arada mezarlıkla ilgili kesin bilgilere bilimsel araştırma sonucunda ulaşılacağı kaydedildi.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle