IRAKLI TÜRKMEN ÇOCUK AMELİYAT OLMAYI BEKLİYOR

Terör örgütü DEAŞ'ın zulmünden kaçarak Adıyaman'a sığınan Iraklı Türkmen Zeydan ailesinin 3 yaşındaki çocukları Huseme Muhammed'in karnı ve ayakları, solunum yetmezliği nedeniyle sürekli şişiyor.

Terör örgütü DEAŞ zulmünden kaçarak 5 ay önce Adıyaman'a sığınan Iraklı Türkmen Zeydan ailesinin 3 yaşındaki çocukları Huseme Muhammed Zeydan'ın karnı ile ayakları, solunum yetmezliği ve bağırsaklarındaki rahatsızlık nedeniyle her geçen gün şişiyor.

Irak'taki DEAŞ zulmünden kaçıp Adıyaman Bahçelievler Mahallesi'ndeki bir eve yerleşen 13 kişilik Zeydan ailesi, hayırseverlerin desteğiyle yaşama tutunuyor.

Geçimini sağlamakta zorlanan aile, bir yandan da minik Muhammed'in hastalığıyla mücadele ediyor.

Solunum yetmezliği ve bağırsak rahatsızlığı bulunan Huseme Muhammed'in karnının ve ayaklarının şişmesini çaresizlik içinde izleyen aile, hastalığı nedeniyle yürüyemeyen yavrularının 20 bin liraya yakın ameliyat masrafları için yetkililer ve hayırseverlerden destek bekliyor.

Anneanne Maysun Zeydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 çocuğu ve 4 torunu bulunduğunu, evlatları ve torunlarıyla Irak'taki DEAŞ zulmünden kaçıp Türkiye'ye sığındıklarını söyledi.

IRAK'TA DAEŞ'İN ZULMÜ DEVAM EDİYOR

Zeydan, 5 ay önce Adıyaman'a geldiklerini anlatarak, "Irak'ta DEAŞ zulmü devam ediyor. Canımızı zor kurtardık. Güvende olduğunu hissettiğimiz için Türkiye'ye geldik. Eşim Mustafa Irak'ta çalışıyor. Çocuklarım ve torunlarımla kent merkezinde bir ev kiraladık. İhtiyaçlarımızı sivil toplum kuruluşları sağlıyor. Irak hükümetinden görmediğimiz yardımı Türkiye'den gördük. Bu da bizi çok mutlu etti." diye konuştu.

Huseme Muhammed'i götürdükleri doktorların tek çare olarak ameliyat önerdiğini aktaran Zeydan, 20 bin liraya yaklaşan ameliyat masraflarını karşılayamadıkları için torununu tedavi ettiremediklerini belirtti.

Zeydan, ayakları şiştiği için yürüyemeyen torununa her hafta 50 liralık ilaç almak durumunda kaldıklarını, bazen bunu bile karşılamakta zorlandıklarını dile getirerek, "Çocuğumun her hafta ilacını almak zorundayız. İlaçların fiyatı çok pahalı. Doktorlar, ameliyat olması gerektiğini söylüyor. Türk yetkililerden yardım bekliyoruz. Tek bir çocuğum bir işte çalışıyor. Evin kirasını bile ödemekte sıkıntı yaşıyoruz. Türkiye bizi kabul ettiği için çok teşekkür ederiz. Türkiye'yi çok sevdik. Komşular elinden geldiği kadarıyla bize yardımcı oluyor. İnşallah, çocuğum ameliyat edilirse sağlığına kavuşacak. Bu konuda yardım bekliyoruz." sözlerine yer verdi.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle