Türkiye’deki Afrinliler Evine Dönüyor

Hatay’daki Afrinliler, YPG/PKK terör örgütünden arındırılan memleketlerinin huzur ve güven ortamına kavuşmasının sevincini yaşıyor.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yaşamlarını sürdüren Afrinli aileler, Zeytin Dalı Harekatı ile YPG/PKK terör örgütünden kurtarılan memleketlerinin güven ve huzur ortamına kavuşmasının mutluluğunu yaşıyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin ilçe merkezinin kontrol altına alınmasının ardından yöre halkı büyük sevinç yaşıyor.

Reyhanlı ilçe merkeziyle, bazı sınır köylerinde geçici ikamet eden Afrinli aileler, harekat ile memleketlerinin terörden arındırılmasının, huzur ve güven ortamı oluşmasının ardından memleketlerine dönmek için gün sayıyor.

Afrin’e bağlı Meryemin köyünden Türkiye’ye gelen ve Suriyeliler için açılan bir okulun müdürlüğünü yapan Arap kökenli Hasan Abu Ali, teröristlerin evlerini yıktığını ve akrabalarını öldürdüğünü anlattı.

Gençlerin terör örgütlerine katılması için çok uğraşıldığını belirten Ali, “Bu durumlara karşı çıkıldığı takdirde anne ve babaları rehin alıyorlardı. Evlere büyük zararlar verip yıkıyorlardı. Her şeyi alıp eziyet ediyorlardı. İstediklerini yaptırmak için her şeyi yapıyorlardı.” dedi.

“ARTIK KORKU KALMADI”

Ali, çocuklarının başına kötü şeyler gelmesinden endişe ettikleri için Türkiye’ye kaçtıklarını dile getirdi. Bazılarının farklı köylere gittiğini, kendilerinin de Hatay'a geldiğini aktaran Ali, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İki yıldır Reyhanlı'da yaşıyoruz. Zeytin Dalı Harekatı olduğu için çok mutluyuz. Bölgenin temizlenmesi ve rahatça eve gidebileceğimiz için çok mutluyuz. Akrabalarımız köylere dönmeye başladı. Bazı akrabalarımız ise güvenli ortamın tamamen sağlamasıyla dönecekler. Yakınlarımızla konuştum, onlar da çok mutlular. Diyorlar ki 'Evimize geri döndük, evlerimizi geri yapacağız. Artık korku kalmadı, kimse bize eziyet etmeyecek. Recep Tayyip Erdoğan ile Türk askerlerine minnettarız.' Memnun olduklarını, sevindiklerini ve kendilerine yardım edildiğini söylüyorlar.”

Harekatın güzel şekilde devam etmesinin kendilerini memnun ettiğini söyleyen Ali, “Harekatın bitmesini, hayatımıza geri dönmeyi bekliyoruz. Çocuklar, gençler olmak üzere herkes dönecek. Büyükler çok korkmuştu, şimdi daha huzurlular.” dedi.

“KENDİ TOPRAKLARIMIZA RAHATÇA DÖNECEĞİZ”

Afrin’den ailesiyle Reyhanlı'ya gelen ve çadırda yaşayan 10 çocuk babası Talal Kerduş da Türk askerinin mücadelesi sonucu topraklarının terörden temizlenmesinden dolayı rahatladıklarını dile getirdi.

Geçmişte kötü günler geçirdiklerini ve bunları unutmaya çalışacaklarını belirten Kerduş, “Türkiye’nin büyük özverisiyle bölgemiz terör örgütlerinden temizlenmiş oldu. Zeytin Dalı Harekatı sayesinde bizler güven ortamında yaşayabileceğiz. Kendi topraklarımıza rahatça döneceğiz.” şeklinde konuştu.

Kerduş, “Zulüm ve baskı nedeniyle buraya gelmiştik, memleketimizde kötü günler yaşamıştık. Ancak bundan sonra korku ve endişeli bir yaşam sürmeyeceğiz.” dedi.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.