SURİYELİLER SOĞUKLA MÜCADELE EDİYOR

Türkiye'nin kucak açtığı Suriyeli mültecilerin zorlu hava şartlarından dolayı durumlarının iyice ağırlaştığı bu günlerde yetkililer konuyla ilgili açıklamalar yaparken, Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Ahmed Tuma, zorlu kış şartlarıyla mücadele eden Suriyeli sığınmacılara yardım eli uzatılması çağrısında bulundu.

Suriye'deki olaylar nedeniyle Türkiye sınırına yakın bölgelere gelerek buradaki kamplarda barınan yaklaşık 500 bin Suriyeli kış şartlarından dolayı olumsuz  etkilenmeye devam ediyor.

ÇADIRLARDA HAYAT MÜCADELESİ

Ülkede devam eden saldırılar nedeniyle evlerini bırakan 500 bine yakın Suriyelinin, Atme, Kerame, Kah, Babus Selam başta olmak üzere onlarca kampta hayat mücadelesi zor şartlarda  devam ediyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye Çalışmaları Hatay Ofisi basın danışmanı Burak Karacaoğlu, kış şartları nedeniyle derme çatma çadırlarda hayatın daha da zorlaştığını söyledi.

KAMPTAKİ SURİYELİLERİN HASTALIĞI ARTTI

Türkiye sınırına yakın bölgelerde 100'e yakın kampta Suriyelilerin soğukla mücadele ettiğini belirten Karacaoğlu, "Kamplarda yetersiz beslenme, soğuk hava, temiz su sıkıntısı nedeniyle salgın hastalıklar arttı. Şimdi en büyük ihtiyaçların başında battaniye, ısınma gereçleri, kıyafet ve gıda geliyor. Geçtiğimiz 10 çocuk donarak hayatını kaybetmişti. Ölümlerin yaşanmaması için bir an önce yardımların bu kamplara ulaştırılması gerekiyor" diyerek durumun aciliyetini belirti. Karacaoğlu, kamplarda kalan Suriyelilerin acilen battaniye, çizme, mont gibi kışlık kıyafetlere ihtiyacı olduğunu sözlerine ekledi.

SURİYE'DEN KAÇANLAR SOĞUKLA KARŞI KARŞIYA KALIYOR

Geçici Suriye hükümeti Başbakanı Ahmed Tuma, zorlu kış şartlarıyla mücadele eden Suriyeli sığınmacılara yardım eli uzatılması çağrısında bulundu.

"Arap kardeşlerimizi, uluslararası toplum ve tüm vicdan sahiplerini sıkıntı içindeki Suriyelilere yardım etmeye çağırıyoruz" diyen Tuma, soğuktan donarak hayatını kaybeden çocukları hatırlatarak, "Diktatörlük cehenneminden, Esed'in kurşunlarından kaçanlar, soğuk cehennemiyle karşı karşıya kalıyor" dedi.

Ailelerin sığınacak yer ve yiyecek ihtiyacının öncelikli olarak karşılanması gerektiğini kaydeden Tuma, yaklaşık 12 bin ailenin acil yardıma ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

Barınma, gıda, battaniye, çadır ve yakacak gibi malzemelerin acil ihtiyaç listesinde yer aldığını vurgulayan Tuma, hükümet olarak ellerinden gelen çabayı sarf ettiklerini dile getirerek, "Suriyeli sığınmacılar konusunda yaptıkları yardımdan dolayı başta Türkiye'deki kardeşlerimiz olmak üzere, Suudi Arabistan, Katar,  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile sığınmacılara kapılarını açan Lübnan ve Ürdün'e teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Tuma, çadır kentlerde yaşanan sıkıntıların en büyük mağdurlarının çocuklar olduğunu ifade ederek, çocukların soğuk nedeniyle çeşitli hastalıklara yakalandığını, birçoğu okul çağında olan çocukların eğitim hakkından da mahrum kaldığını hatırlattı.

Kış mevsimiyle birlikte soğuk havanın etkisini artırması üzerine Suriye içinde ve dışında şimdiye kadar yaklaşık 10 sığınmacının donarak öldüğü açıklandı.

hesapno

Siz de Suriyeli kardeşlerimize yardımda bulunmak için lütfen tıklayın: www.hudayivakfi.org

Kaynak: AA

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle