SURİYELİ AİLE KAMYON KASASINDA YAŞIYOR

Suriye'de 5 yılı aşkın süredir devam eden iç savaş yüzünden, geride 7 çocuklarını bırakarak 16 yaşındaki en küçük çocuklarıyla Türkiye'ye sığınan Ahmed çifti, maddi imkansızlıklar yüzünden Gaziantep'te terk edilmiş vaziyetteki bir kamyon kasasında yaşam mücadelesi veriyor.

Vatandaşların yardımıyla edindikleri çok az sayıdaki eşyayla kamyon kasasını kendilerine yuva yapan Ahmed çifti, kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

Savaşta sakatlanan baba Muhammed çalışamadığı için evlerinin geçimini üstlenen 16 yaşındaki oğulları Muhammed'in de geçirdiği trafik kazasında ayağı kırıldı. Bu yüzden hayatları daha da zorlaşan Ahmed ailesi, bir yandan çocuklarına duydukları özlemle diğer yandan da zor şartlarla mücadele ediyor.

Anne Emine Ahmed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, maddi imkanları olmadığı için ev tutamadıklarını ve terk edilmiş vaziyette buldukları kamyon kasasında yaşamlarını sürdürmeye çalıştıklarını söyledi.

Eşinin savaşta sakat kaldığını anlatan Ahmed, geçimlerini 2 hafta önceye kadar oğulları Muhammed'in sağladığını, ancak onun da 2 hafta önce trafik kazasında ayağının kırıldığını ve yürüyemediğini kaydetti.

Ahmed, "Oğlumun kazada sol bacağı kırıldı. Oturduğu yerden hareket edemiyor. Kazadan önce çalışıyordu. Onun aldığı parayla geçiniyorduk. Şimdi ne yapacağımızı bilmiyoruz. Uzanacak yardım elini bekliyoruz. Ben hem eşimin hem de oğlumun ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorum. Onları bir an bile yalnız bırakamıyorum. Yine de Allah'a şükürler olsun." diye konuştu.

Yaşadıklarının Allah'ın takdiri olduğunu, ellerinden bir şey gelmediğini belirten Ahmed,"Benim içim neye yansın? Hasta olan eşim ve oğluma mı, yoksa 3 yıldır göremediğim, hasret kaldığım çocuklarıma mı? Bu savaş, gurbet bizleri ayırdı. Orada kalan çocuklarımın hepsi de büyüktü. Evlenmişlerdi. Onları çok özlüyorum. Acaba bir gün Allah çocuklarımı görmeyi nasip edecek mi? Ölmeden onları görmek istiyorum. Sonumuz ne olacak bilmiyorum? Allah bir selamet verse de vatanımıza dönsek. Orada çadırda yaşamaya bile razıyım. Suriye ne zaman düzelecek bilmiyoruz."diye konuştu.

SAVAŞTAN ÖNCEKİ HAYATINI İSTİYOR

Baba Muhammed Ahmed de Suriye'de iyi kötü bir yaşamları olduğunu, ancak savaş başladıktan sonra ülkelerinin yaşanamaz bir yer haline geldiğini ifade etti.

Atılan bir bombanın bacağına isabet etmesi sonucu koltuk değneklerine mahkum kaldığını anlatan Ahmed, ardından oğlu ve karısıyla Türkiye'ye sığındıklarını kaydetti.

Bacağındaki ağrının dayanılmaz olduğunu ve bazen ilaçların bile fayda sağlamadığını aktaran Ahmet, "Ağrılarım için iyi bir tedaviye ihtiyacım var. Eşim benim için elinden geleni yapıyor ama o da rahatsız. Çocuklarımı ve vatanımı özledim. Ne yapacağımızı, bu yaşananların ne zaman sona ereceğini bilmiyorum. Ülkeme, savaştan önceki yaşamıma dönmeyi çok istiyorum." şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle