SURİYE OLDU MEKKE, TÜRKİYE OLDU MEDİNE

Suriye'de yaşanan iç savaşıyla birlikte, Peygamberimiz (s.a.v) zamanında Medineli Müslümanları 'Ensar' yapan, o manevi iklimin şartları yeniden oluştu. İçişleri Bakanlığı, Suriye’deki iç savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin sayısının 1 milyon 385 bin olduğunu açıkladı. Hangi ilde kaç Suriyeli var? İstanbul'daki bazı mahallelerde Suriyeli 'muhacir' sayısı... Ensar'a dahil olabilmek bir mahalle kadar yakınınızda...

SURİYE OLDU MEKKE, TÜRKİYE OLDU MEDİNE

Mekke’deki evlerini, mallarını terk edip, Medine’ye gelen Muhâcirler ile onları bağırlarına basan Ensar, Peygamber Efendimiz (s.a.v) tarafından kardeş ilân edilmişti. Tıpkı Mekke'li Muhacirler gibi evlerini, mallarını terkedip Türkiye'ye gelen Suriyeli Muhacirlerin en fazla yaşadığı şehir İstanbul.. İstanbul’daki Suriyelilerin nüfusu 330 bin olarak açıklandı. Suriyeli Muhacirler İstanbul’da en çok Fatih, Bağcılar, Esenyurt, Sultanbeyli civarlarında oturuyorlar.

kacsuriyeli

MUHACİRLER MAHALLENİZDE...

Suriyeli Muhacirlerle kardeşlik ruhunu  yaşamak bazen bir mahalle, bir sokak hatta bir apartman kadar yakın. Onları özellikle Kurban Bayramı'nda yapacağınız yardımlarla sevindirebilirsiniz. İslamveihsan.com olarak haber kaynaklarımızdan ulaştığımız verilere göre, İstanbul'daki bazı mahallelerde yaşayan Suriyeli ailelerin sayısını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Bu ailelere herhangi bir aracı koymadan doğrudan ulaşıp yardım etmek isterseniz, mahallelerin muhtarlıklarına ulaşarak, aileler hakkında bilgi sahibi olabilir, onları ziyaret edebilirsiniz.

DOĞRUDAN YARDIM ETMEK, KARDEŞLİK RUHUNU ARTTIRIR

Nitekim, Mekkeli Muhacirler ile Medineli Ensar'ın kardeşliğinin gelişmesindeki en önemli faktör, kuşkusuz birbirlerine doğrudan yardım etmeleri, halleri ile hallenmeleri idi.  Kur'an Mekkeli Muhacirler ve Medineli Ensar için şöyle buyurur;

“Daha önceden Medine’yi yurt edinmiş ve gönüllerine îmânı yerleştirmiş olan kimseler, kendilerine göç edip gelenleri severler ve onlara verilenlerden dolayı içlerinde bir rahatsızlık hissetmezler. Kendileri zarûret içinde bulunsalar bile onları kendilerine tercih ederler. Kim nefsinin cimriliğinden korunursa, işte onlar kurtuluşa erenlerdir.” (el-Haşr, 9)

istanbuldamahakke

Kaynak: islamveihsan.com

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

  • Sadece evlerini ve mallarını değil , Hayallerini , umudlarını ve vatanlarını da çok gerilerde bırakıp, Bizlere koşup sığınan kardeşlerimiz . Onlar zaten bizim insanlarımız . Acılarında ve açlıklarında , Gönlümüz ve ellerimiz üstlerinde olsun inşaallah ..

    Güzel ve iyiniyetli bir paylaşım, ancak artniyet sahibi unsurların da bu bilgileri kullanma olasılığı var ( organ çeteleri,fuhuş çeteleri, ırkçı,faşist zihniyet taşıyan fitneler) kanaatimce, bu yüzden bu tarz dayanışmaların güvenilir bir şekilde ve tanıdıklarla halka halka uygulanması onların selameti için daha uygun olabilir..

    Allah razı olsun.

Yorum Ekle