Simitçinin Alın Teri Afrikalılara Hayat Olacak

Sıcak havada sokaklarda simit satarken yaşadığı zorluğu düşünerek İHH İnsani Yardım Vakfı'nın su kuyusu açılması kampanyasına katkı sağlamak isteyen 40 yaşındaki Erkan Ayhan, 2 günlük kazancını Afrika kıtasındaki Ganaiçin bağışladı.

Kocaeli'nin Derince ve Kandıra ilçelerinde 14 yıldır sokaklarda simit satarak geçimini sağlayan Ayhan, Afrika kıtasındaki Gana'da su kuyusu açılması için yardım etmeye karar verdi.

"Bir kuyuda benden Afrika Gana'ya anne" yazılı tişört yaptıran Ayhan, 2 günde simit satışından elde ettiği 157 lirayı İHH İnsani Yardım Vakfı'nın Afrika kıtasındaki Gana'da su kuyusu açılması için başlattığı kampanyaya bağışladı.

Babasından kalma bir evden başka bir varlığı olmayan Ayhan, çevresinden topladığı takdirle yardımlarına devam etmeyi amaçlıyor.

Simitçi Ayhan, ilk olarak 14 yıl önce Kandıra ilçesinde sokaklarda simit satmaya başladığını belirterek, hayatını simit satarak devam ettirdiğini söyledi.

Son yıllarda Derince'de simit satmaya devam ettiğini ifade eden Ayhan, her gün kilometrelerce yol yürüyerek simitlerini sattığını kaydetti.

Ayhan, daha önce de Gazze, Arakan, Myanmar, Afrika'ya yardım ettiğini dile getirerek, "15 Temmuz'da 'Simit sattık, su sattık ama vatanı satmadık.' diyerek şehit aileleri için yapılan kampanyaya destek de bulundum. Rabbim bana bu güzellikleri verdiği müddetçe yoluma bu şekilde devam etmeyi düşünüyorum." diye konuştu.

Sokaklarda zaman zaman sıcaklığın 40 dereceyi bulduğu bir havada simit sattığını anlatan Ayhan, şöyle konuştu:

"Ben her müşterime simit verdiğim zaman onlar bana buz gibi su verdi. O anda aklıma Afrika'daki insanlar geldi. Kendi kendime 'Afrika'daki kardeşlerimize bu soğuk suyu veren var mı?' dedim. 2 gün Afrika'ya Gana'ya çalıştım, kazandığım 157 lirayı Afrika'da su kuyusu açılması için İHH İnsani Yardım Vakfı'nın hesabına yatırdım. Yetkililerden rica ediyorum, simitçi Erkan Ayhan adına bir su kuyusu açılmasını istiyorum."

Kaynak: AA

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle