Şerbetli İrmik Tatlısı Tarifi

Şerbetli irmik tatlısı nasıl yapılır?

Şerbetli irmik tatlısı tarifi ve malzemeleri...

Malzemeleri:

 • Yarım su bardağı sıvı yağ
 • 1 adet yumurta
 • Yarım su bardağı yoğurt
 • Yarım su bardağı irmik
 • 2 su bardağı un
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya

Şerbeti için,

 • 3 su bardağı toz şeker
 • 3 su bardağı su
 • 3-4 damla limon suyu

Bulamak için,

 • İrmik

Hazırlanışı:

Önce tatlının şerbetini hazırlayın. Bunun için tencereye 3 su bardağı toz şekeri ve 3 su bardağı suyu koyup şeker eriyene kadar karıştırın. Şeker eridikten sonra üzerine 2-3 damla limon sıkıp tencereyi ocağa alın ve şerbeti kaynamaya bırakın. Şerbet kaynadıktan sonra ocağın altını kısın ve 10-15 dakika arası, kısık ateşte şerbeti kaynatın.

Daha sonra karıştırma kabına sıvı yağ, yumurta ve yoğurdu ekleyip çırpın. Sonra yarım su bardağı irmik, 2 su bardağı un, 1 paket kabartma tozu ve vanilyayı da ekleyerek ele yapışmayan, çok güzel, yumuşak bir hamur elde edin.

Hamuru dört parçaya bölün ve her parçayı rulolar hâlinde hazırlayıp bıçak yardımı ile dilim dilim kesin. (Verilmiş ölçülerle kırk tane kesme irmik tatlısı çıkıyor.) Hazırlanan tatlıları irmiğe bulayıp tepsiye dizin.

Tatlıyı 180 derece fırında, üzeri kızarana kadar güzelce pişirin. Fırından çıkartılan sıcak tatlının üzerine soğuk şerbeti dökün. En az iki saat dinlendirdikten sonra servis yapın. Âfiyet, şifâ olsun.

Kaynak: Elif Coşkun, Şebnem Dergisi, Sayı: 194

KOLAY TATLI TARİFLERİ - SÜTLÜ, ŞERBETLİ TATLI TARİFLERİ

Kolay Tatlı Tarifleri - Sütlü, Şerbetli Tatlı Tarifleri

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.