Sene Kaybı Yaşamadan Hâfızlık Eğitimi!

Sancaktar Erkek Kur’ân Kursu, imam-hatip ortaokulu ve hafızlık programı ile İstanbul Sancaktepe’de öğrencilere sene kaybı yaşatmadan okul eğitimi ile birlikte hafızlık eğitimi veriyor. Sancaktar Kur’ân Kursu 2019-2020 eğitim-öğretim yılı kayıtları başladı.

 • PROGRAM ERKEK ÖĞRENCİLERE YÖNELİKTİR.
 • BAŞVURU VE ÖN KAYIT TARİHLERİ: 15 MAYIS – 21 HAZİRAN 2019
 • SEVİYE BELİRLEME SINAV TARİHİ: 26 HAZİRAN 2019

SUNULAN İMKANLAR NELERDİR?

 • Alanında Yetkin ve Tecrübeli Hocalar Riyasetinde Hafızlık Eğitimi
 • İleri Seviye Yüzüne Eğitimi
 • Temel Dini Bilgiler Eğitimi
 • Musiki Eğitimi
 • Okul Takviye Ders ve Etütleri
 • Günlük Kitap Okuma Programı
 • Sportif Faaliyetler ve Oyun Etkinlikleri
 • Dijital ve Masa Oyunları

 EĞİTİM PROGRAMI ve SÜRESİ

 • SINIF (1.YIL): YÜZÜNE KUR’AN-I KERİM EĞİTİMİ, HAFIZLIĞA HAZIRLIK ve BAŞLANGIÇ
 • SINIF (2.YIL): HAFIZLIK EĞİTİMİ

OKUL EĞİTİMİ NASIL DEVAM EDİYOR?

 1. SINIF: KURSUMUZDA RESMİ OLARAK KAYITLI OLAN ÖĞRENCİLERİMİZ ÖĞRENCİ BELGESİ İLE 1 YIL OKULA ARA VERECEKTİR. BU ÖĞRENCİLERİMİZ SENE SONUNDA OKUL TARAFINDAN YAPILACAK OLAN YILSONU TELAFİ SINAVI İLE BİR ÜST SINIFA GEÇİŞ YAPACAKTIR.
 2. SINIF: 5. SINIF SONUNDA HAFIZLIK EĞİTİMİNE DEVAM ETMEYE HAK KAZANAN ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN VELİLERİMİZ TARAFINDAN OKULDAN ÖZEL İZİN ALINACAKTIR. BU SEBEPLE HER ÖĞRENCİ KENDİ EVİNE YAKIN OLAN OKULA KAYIT YAPTIRACAKTIR.

NOT: 5. VE 6. SINIFTA ÖĞRENCİLERİMİZE KURSUMUZDA TAKVİYE OKUL DERSLERİ VERİLECEKTİR.

BAŞVURU ŞARTLARI

 • Sınıfa Geçmiş Olmak
 • İstanbul’da İkamet Etmek
 • Sınıf Karne Ortalamasının 80 ve Üzeri Olması
 • Yatılı Kalmayı Kabul Etmek
 • Yatılı Kalmaya Engel Sağlık Probleminin Bulunmaması
 • Hafızlık Yapmaya Engel Özrünün Bulunmaması (ses kısıklığı, çene yapısından kaynaklı telaffuz bozukluğu, peltek olmak vb.)
 • İmam Hatip Ortaokuluna Kayıt Yaptırmak

ÖĞRENCİ ALIM ŞARTLARI

 • 2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İÇİN KURSUMUZA BAŞVURAN ÖĞRENCİLER SEVİYE BELİRLEME SINAVI SONUCUNDA 2 HAFTALIK DENEME EĞİTİMİNE TABİ TUTULACAKTIR. DENEME EĞİTİMİ VE MÜLAKAT NETİCESİNDE BAŞARILI OLAN ÖĞRENCİLER PROGRAMA KESİN KAYIT HAKKI KAZANACAKTIR.

DENEME EĞİTİMİ VE KESİN KAYIT TARİHLERİ

 •  DENEME EĞİTİMİ 1. DÖNEM: 01 TEMMUZ – 11 TEMMUZ 2019
 •  DENEME EĞİTİMİ 2. DÖNEM: 15 TEMMUZ – 25 TEMMUZ  2019
 •  KESİN KAYIT ve EĞİTİM BAŞLANGICI: 29 TEMMUZ  2019                  

İRTİBAT

OSMANGAZİ MAH. HİLAL CAD. AYDOĞDU SK. KAVAKLIBAĞLAR MEVKİ CAMİİ YANI SANCAKTAR KUR’AN KURSU SAMANDIRA / SANCAKTEPE / İSTANBUL.

Kurs İrtibat Tel: (0216) 561 17 46 - sancaktarkk@gmail.com

SANCAKTA KUR'AN KURSU BROŞÜRÜ VE RESİMLERİ

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.