Şeker Yerine Kullanılabilecek Doğal Tatlandırıcılar

Hazır gıdalarda beyaz şeker oldukça fazla bulunuyor. Beyaz şeker sağlığınıza hiçbir fayda sağlamadığı gibi, uzun süreli tüketimde sağlık sorunlarına da neden olabilir.

Beyaz şeker yerine kullanabileceğiniz doğal ve sağlıklı pek çok alternatif var. Bunlar bir yandan tariflerinizi tatlılaştırırken bir yandan da size pek çok sağlıklı fayda sunuyor. Ayrıca şeker hastası veya aşırı kilolu olanlar için de tavsiye ediliyor. İşte şeker yerine kullanabileceğiniz doğal tatlandırıcılar...

HİNDİSTAN CEVİZİ ŞEKERİ

Hindistan cevizi şekeri yüksek enerji değerine rağmen, düşük glisemik indekse sahiptir. Çok lezzetli olmasının yanı sıra birçok faydası bulunur.

PEKMEZ

B vitamini bakımından zengin olan pekmez şekerin yerine kullanılabilir. Tatlılarınız için bir vazgeçilmez haline getirebilirsiniz.

HURMA

Hurma sağlıklı ve besleyici bir meyvedir. Sağlıklı bir aperatif olarak kullanılabilir. Şeker için sağlıklı bir alternatiftir. Hurmayı tatlılarınızda kullanabilirsiniz.

DUT

Dut, şahane bir meyvedir. Dut şurubu da bu özellikleri korur ayrıca gıdaya özel bir tat verir. İçecek ve tatlılarınıza ekleyebilirsiniz.

ÜZÜM ŞEKERİ

Üzüm şekeri hayatı uzatmak için bir araç olarak görülüp bu sayede ün kazanmıştır. İçeriği düşük kalorili, sağlıklıdır. İçeceklerinize ve hamurlarınıza ekleyebilirsiniz.

ARPA MALTI

Şaşırtıcı gelse de arpa maltı, şeker yerine kullanılabilecek mükemmel bir alternatiftir. Görme düzeyini geliştirmesinin yanı sıra, metabolizma hızını arttırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Arpa maltını fırında kullanabilirsiniz. Hamura özel bir lezzet verir ve gevreklik kazandırır.

İslam ve İhsan

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.