SALİH AMELLERİN HEPSİNDEN DAHA ÜSTÜN AMEL

İslam, anne ve babaya hürmet etmeyi, onlara karşı saygıda kusur etmemeyi öğütler. Hazreti Peygamber'in (s.a.v.) ve Hazreti Ali'nin anne babaya iyi davranmanın önemini anlattığı sözleri...

Hazret-i Ali kerremallahü veçhe buyurur:

– “Anaya, babaya iyi davranmak, sâlih amellerin hepsinden üstündür.”

Rasûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- buyurur:

“Herhangi bir şahıs, anne ve babasının yüzüne şefkatle bakar ise, Allah Teâlâ o kimse için, makbul olan bir hac sevabı kadar sevap verir 

“Ana babasına asî olana “istediğin ibadeti yap sana mağfiret etmem” Sâdık olana da “Bildiğini yap, seni mağfiret edeceğim” denir. (Râmuz ei-  Ehâdis)

Gene buyurdular: (Zeyd bin Erkâm -radıyal- lahu anh-’den)

“Bir kimse, anne ve babası namına hac ederse, bu hac hem kendisi, hem de ana ve babası için kabul edilir ve ayrıca ana ve babasının ruhu, semada müjdelenir.” (Râmûz el-Ehâdis)

Rasûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- buyurur:

“Kim Kur’an okur, öğrenir ve onunla amel ederse kıyamet günü anne ve babasına nurdan (yapılmışcasına parlak) bir taç giydir. Onun ziyası güneş ışığı misalidir. Onun ebeveynine iki hülle giydirilir ki dünya (malı) onlarla boy ölçüşemez. Onlar ne karşılığında bunlar bize giydirildi derler. “Çocuğunuzun Kur’an ahkâmını tutması sebebiyle” denilir. (et-Tergib, c.2 - 355)

“Cennetin derecelerinin adedi Kur’an ayetleri sayısıncadır. Kur’an okuyan bir kimse, cennete gir diğinde ondan üstün hiç bir kimse olmayacakdır.” (Feyzu’l-kadir, 2 - 458)

Kaynak: Sadık Dana, Aile Saadeti, Erkam Yayınları

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle