SALAT-I MÜNCİYE, SALAT-I TEFRİCİYE DUALARININ DİNİ DAYANAĞI VAR MIDIR?

Salât-ı münciye, salât-ı tefrîciye dualarının İslam’da karşılığı var mıdır?

“Salât-ı münciye”, “Salât-ı tefrîciye” duaları, Hz. Peygamberden nakledilen dualardan değildir. Bunlar, Kur’an-ı Kerim’in, Hz. Peygambere salât-ü selâm getirmeyi emreden âyetine istinaden Asr-ı Saâdet’ten çok sonraları tanzim edilmiş salât ü selâm türü dualardır.

SALAT Ü SELAM NEDEN GETİRİLMELİDİR?

Dualar Allah’a arz edilmeden önce, Allah’a hamd-ü senâ ve Peygamberine de salât ü selâm getirilmelidir. Resûlullah, dua eden bir adamın, dua sırasında kendisine salât ve selam okumadığını görmüş ve “Bu kimse acele etti.” buyurmuş, sonra adamı çağırıp “Biriniz dua ederken, Allah Teâla’ya hamd-ü senâ ederek başlasın, sonra O’nun Peygamberine salât okusun, sonra da dilediğini istesin.” (Ebû Dâvûd, Vitr, 23) buyurmuştur.

Salavât, Hz. Peygamber için okunan ve Allah’ın rahmet ve selâmının onun üzerine olması dileğini ifade eden dualara denir. Salavât duaları genellikle “Allahümme salli...” lafızlarıyla başlar. Söz konusu duaların da bu lafızlarla başladığı ve bu dualarda Hz. Peygambere salât ü selam getirerek dünyevî ve uhrevî birtakım hacetlerin arz edildiği bilinmektedir.

Buna göre belli sayılarda okumanın dinî bir gereklilik olduğu inancına kapılmaksızın ve namazların arkasından okunması alışkanlık hâline getirilmeksizin bu salavât/dualar her zaman okunabilir.

Kaynak: Diyanet Fetva Kurulu

SALAT-I TEFRİCİYYE (NARİYE) VE SALAT-I MÜNCİYE DUALARI

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle