Ramazan’da İslam Dünyası

 Dünya nüfusunun yaklaşık dörtte birini oluşturan Müslümanlar, İslam dünyasının içinde bulunduğu parçalanmışlık ve acılar sebebiyle bu yıl da Ramazan’ı buruk karşıladı.

İslam dünyası, "On Bir Ayın Sultanı" Ramazan’ı karşılamanın heyecanını yaşarken, dünyanın çeşitli bölgelerindeki yüz binlerce Müslüman; açlık, yoksulluk ve iç çatışmalar arasında hayatta kalma mücadelesi veriyor. Müslümanların karşı karşıya kaldığı acılar, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da İslam dünyasındaki Ramazan heyecanını gölgeliyor.

SURİYE

Suriye'de 150 Bine Yakın İnsan Öldü

suriyeSuriye'de dördüncü yılına giren iç savaşta, Esed rejiminin ordusu tarafından düzenlenen saldırılarda; 133 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 4 bin 900 kişinin işkenceye maruz kaldığı açıklandı. Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), iç savaşın başladığı 15 Mart 2011'den 30 Haziran 2014'e kadar gerçeleşen saldırılarda hayatını kaybeden kişi sayısına ilişkin rapor yayınladı.

Savaş boyunca; her iki saatte bir çocuğun, her üç saatte bir kadının ve her gün ortalama 100 kişinin hayatını yitirdiğine dikkat çekilen raporda, 15 bin 149'u çocuk, 13 bin 695'i kadın olmak üzere 133 bin 586 kişinin rejim tarafından öldürüldüğü, bunun iç savaş süresince hayatını kaybedenlerin yüzde 88'ini oluşturduğu belirtildi.

IRAK

Irak Bölünüyor

ABD tarafından 2003'te işgal edilen Irak, yıllarca savaşın getirdiği her türlü olumsuzluğu yaşamasının ardından şimdi de Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı terör örgütü öncülüğündeki silahlı grupların tehdidiyle karşı karşıya. Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı ülkede, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) başını çektiği silahlı gruplar, birçok şehri ele geçirmiş, çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivil göç etmek zorunda kalmıştı. Ülkenin çeşitli yerlerinde IŞİD ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar sürerken, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Irak'ın fiilen bölünmüş olduğunu ve bunun sorumluluğunun kendilerinde olmadığını söyledi. Bağımsız bir Kürt devleti için seçim çalışmaları yapacaklarını belirtti.

FİLİSTİN

İsrail, 3 Bin Filistinli Çocuğu Tutukladı

israil-jpg20140703112722Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi'nin hazırladığı, "Filistinli Çocuklara Karşı İsrail İhlalleri" raporunda, çoğunluğu 12 ila 15 yaş arasında 3 bin Filistinli çocuğun İsrail güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı belirtildi. İsrail güçlerinin 2013 yılında her ay yaklaşık 200 çocuğu gözaltına aldığı ve işkence yaptığı, ayrıca; çok sayıda gözaltı görüntülerinin yer aldığı raporda, çocukların çoğunluğunun gözaltı süresinin 30 gün sürdüğü ve 192 çocuğun İsrail hapishanelerinde "tutuklu" olduğu kaydedildi.

Ramazan’da Filistin’e Saldırı

Filistin Esirler Cemiyeti, İsrail askerlerinin 3 Yahudi yerleşimcinin kaybolmasının ardından başlattığı operasyonlarda gözaltına alınan Filistinli sayısının 639'a ulaştığını bildirdi.  Batı Şeria’nın El-Halil kentinde üç İsrailli gencin öldürülmesisonucunda İsrail hükümetinin Filistin’deki sivil halkı hedef alan sert tedbirlere başvurması, uluslararası toplumun tepkisini çekerken, uzmanlar, İsrail’in esas amacının Hamas liderlerini hedef alarak, milli mutabakatı bitirmek olduğuna dikkati çekiyor.

gazze-jpg20140703093154

Bu gelişmelerin yaşandığı hafta; İsrail savaş uçaklarının, Gazze Şeridi'nin muhtelif bölgelerine düzenlediği 8 hava saldırılarında 10 kişinin yaralandığının da altını çizelim. İsrail’in savaş kurallarını hiçe sayarak; Ramazan ayında da Filistin’e bomba atması, Müslümanlara karşı olan zalimliğini bir kez daha gözler önüne seriyor.

MISIR

Darbenin 1. Yılı Protesto Ediliyor

Mısır’da seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle görevden alınmasının birinci yıl dönümünde, başkent Kahire ve diğer büyük şehirlerde darbeci yönetime karşı protesto gösterileri düzenleniyor. Mursi'nin görevine iadesini talep eden pankartlar açan göstericiler, "Rabia" işareti yaparak Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, ordu ve polis aleyhinde sloganlar atıyor.

SUUDİ ARABİSTAN

Irak Sınırına 30 Bin Asker Konuşlandırdı

Irak'ın Suudi Arabistan ve Suriye sınırına yakın bölgelerde sınırdaki görevinden kaçarak çölde ilerleyen yaklaşık 2 bin 500 Irak askerinin görüntüsünü yayınladı. Bunun üzerine, sınır bölgesinin korumasız kalmasından endişe eden Suudi Arabistan yönetimi acil olarak bölgeye 30 bin asker konuşlandırdı.

PAKISTAN-INDIA-ATTACKS-EXECUTION-DEMO

KEŞMİR

Müslümanlar Devlet Başkanı Modi’yi Protestoya Hazırlanıyor

Hindistan'da iktidara gelen aşırı milliyetçi Modi, 2002'de yüzlerce Müslümanın hayatını kaybettiği Gujarat katliamını teşvik etmekle suçlanıyor. Modi'nin başbakan olduğu dönemde Gujarat'ta Hinduların Müslümanlara saldırması sonucu 800'den fazla Müslüman ölmüştü. Modi o dönem olaylara göz yummuş, sonraki dönemlerde de katliamı teşvik etmekle suçlanmıştı. Keşmirliler, bölgeye bir dizi açılışa katılmak üzere gelecek olan Hindistan Başbakanı Modi'yi protesto etmeye hazırlanıyor

LİBYA

Darbe Girişiminin Gölgesinde Ramazan

Arap Baharı ile Libya'da 2011'de başlayan devrim, 40 yıllık Kaddafi rejimini devirmesine rağmen ülkede karışıklıklar sona ermedi. Son üç yılı çatışmalar ve şiddet olaylarıyla geçiren Libya'da bir türlü sular durulmuyor.

Emekli Tuğgeneral Halife Hafter, seçilmiş hükümete karşı darbe girişiminde bulunarak Bingazi'deki hükümet yanlısı gruplara karşı "onur savaşı" başlattığını duyurdu. Ülkenin parlamentosu Milli Genel Kongre ve geçiş hükümeti, bu durumu "darbe girişimi" olarak tanımladı. Olayın ardından başta Bingazi olmak üzere çeşitli bölgeler, ordu ve Hafter'e bağlı birlikler arasında çatışmalara sahne oldu. Onlarca kişinin hayatını kaybettiği Libya da Ramazan ayına çatışmalardan kalan acıyla girdi.

YEMEN

Açlık ve Ölümisrail_askerleri-jpg20140703115319

Devrimin ardından istikrarın sağlanamadığı bir başka ülke Yemen'de, sık sık şiddet olayları yaşanıyor. Ayrıca, El Kaide mensupları, Yemen'de 2012'den beri ordu birlikleriyle çatışıyor. Aşiretlerin de desteğiyle orduya bağlı birlikler, nisan ayında ülkenin güneyindeki kentlerde El Kaide militanlarına yönelik operasyon başlattı. Operasyonlarda çok sayıda asker ve sivil hayatını kaybetti. Bunun yanında açlık da ülkenin önemli sorunlarından biri. Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) verilerine göre, insani krizin yaşandığı Yemen'de, 10 milyondan fazla insan aç veya açlık sınırında.

PAKİSTAN

Mezhep Çatışmalarında 4 Binden Fazla İnsan Öldü

Nüfusun çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Pakistan'da terörist saldırılar ve mezhepsel şiddet can almaya devam ediyor. Bölgedeki şiddet olaylarını gözlemleyen Güney Asya Terörizm Portalı verilerine göre, mezhep temelli şiddet geçen yıl 1989'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaşırken, ülkede şiddet olaylarından hayatının kaybeden 4 bin 725 kişiden 687'sinin mezhebi çatışmaların kurbanı olduğu belirtiliyor.

AFGANİSTAN

2,6 Milyon Afgan Mülteci Konumunda

Uzun yıllar savaşlarla anılan Afganistan'da savaş sona ermesine rağmen etkileri hala sürüyor. BMMYK verilerine göre; 2,6 milyon Afgan, mülteci olarak başta Pakistan olmak üzere başka ülkelerde yaşıyor. Ekonomisinin yüzde 90'ını afyon ticareti oluşturan ülkede; işsizlik ve yolsulluğun yanı sıra uyuşturucu bağımlılığı da önemli sorun teşkil ediyor.

DOĞU TÜRKİSTAN

Çin Yönetimi, 18 Yaşından Küçük Olanların Camiye Gitmesini Yasakladı

filistin-israil-roket-jpg20140703140521Sincan Uygur Özer Bölgesinde yerel nüfus, Çin yönetiminin agresif nüfus politikası ve yönetimin ön ayak olduğu göçler sonucunda yüzde 45'lere kadar geriledi. Buna karşın 1949'daki Komünist işgali sonrasında Çin'in Şinghai ve Gansu eyaletlerine bağlanan bölgede o günlerde yüzde 6,7 olan Han nüfusu ise yüzde 40'lara tırmanmış durumda.

Başta dil ve kültür olmak üzere neredeyse her alanda Çin yönetiminin baskısına maruz kalan bölgede zaman zaman büyük çaplı gösteriler düzenleniyor. Çin yönetimi, 18 yaşından küçük olanların camiye gitmesini yasaklarken, peçe takmak veya sakal bırakmak gibi pek çok dini adeti de tutuklanma gerekçesi sayıyor.

MYANMAR

Müslümanlar Vatandaş Olarak Kabul Edilmiyor

Yaklaşık 2 milyon Müslümanın yaşadığı Myanmar'da yönetim, Müslümanları vatandaş olarak kabul etmiyor. Ülkedeki 135 etnik gruptan biri olan Müslüman Rohingyalılar, okula gitme, seyahat etme ve evlenme gibi en temel vatandaşlık haklarından mahrum edildikleri gibi sık sık 969 Hareketi mensubu Budist rahiplerin başını çektiği saldırıların hedefi oluyor. Bu saldırılardan sonucunda 2012'den beri 280'in üzerinde Müslüman hayatını kaybederken, 250 binden fazlası da evlerini terk etmek zorunda kaldı.

ramazan_570SOMALİ

Somali'de 20 Yıl Süren İç Savaş

Somali'de 1991'de Devlet Başkanı Siad Barre'nin düşürülmesinden sonra ülke yıllar süren anarşiye teslim oldu. Ülkede 2012'de yeni hükümetin tesis edilmesinden sonra Somali halkı yaralarını sarmaya çalışırken, radikal unsurların oluşturduğu Eş Şebab örgütü hem yönetime hem de sivil halka karşı büyük bir tehlike arz ediyor.

Örgütün geçen yıl Ramazan ayı boyunca saldırılarını sıklaştırması sebebiyle, güvenlik güçleri bu yıl başkent Mogadişu'da güvenliği sağlamak için özel birlik oluşturma kararı aldı.

Kuraklık ve açlığın eksik olmadığı ülkede ortalama hayat süresi 50,8 yıl. Uzun yıllar süren karışıklıklar ve çatışmalar sonrasında 1,1 milyon kişi yerinden olurken, yaklaşık 1 milyonu çevre ülkelerde yaşamaya devam ediyor. BM verilerine göre, 870 bin kişi hayatta kalabilmek için insani yardıma ihtiyaç duyuyor.

ORTA AFRİKA

Kendi İçinde Böl-Parçala

Bir başka Afrika ülkesi Orta Afrika Cumhuriyeti'nde ise yer yer etnik temizliğe varan şiddet olaylarında yüz binlerce insan yerinden oldu. Müslümanların oluşturduğu Seleka isyancılarıyla ile Hıristiyanlardan meydan gelen Anti-balaka milisleri arasında Mart 2013'ten bu yana yaşanan çatışmalarda binlerce insan hayatını kaybetti. Kriz öncesinde 5,1 milyon nüfuslu ülkede nüfusun yüzde 15'i Müslümanlardan oluşuyordu ancak çatışmalar sonrasında BMMYK verilerine göre, 150 bini Müslüman 378 bin kişi çevre ülkelere sığınmak zorunda kaldı.

Madende Altın Bulamayana Para da Yok!

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin güneyindeki Bambari kenti yakınlarında yer alan ve ülkenin önemli altın madenlerinden biri olarak kabul edilen Ndassima, Müslümanların oluşturduğu Seleka grubunun kontrolü altında bulunuyor.  İşçiler, kol demirleri, kürek, kova ve leğenlerle altın çıkarmak için çalışıyor. Yüzlerce işçinin çalıştığı maden, yerin 60 metre kadar altında bulunuyor. Madenlerde ilkel yöntemlerle çalıştırılan işçiler, para kazanmak için altın bulmak zorunda.

TÜRKİYE

Türkiye İnsani Yardımda Dünyada Dördüncü

İslam Dünyasında yaşanan gelişmeleri son olarak Türkiye ile noktalıyoruz. Türkiye’de gündem Ramazan’la birlikte Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kitlenmiş durumda. Bununla beraber; tarihi ve kültüründen kaynaklanan güçlü bir geleneğe sahip olan Türkiye, dünya çapında bir medeniyet kurarak tarihe mührünü vuran Osmanlı gibi zor durumdaki ülkelere yardım elini hiç esirgemeden tüm kurumlarıyla uzatıyor. Türkiye, insani yardımlar alanında dünyanın en büyük 4. donörü konumuna gelmiş bulunuyor.

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.