PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.V) ZAMANINDA TASAVVUF VAR MIYDI?

Abdullah Sert Bey, "Peygamber efendimiz (s.a.v) zamanında tasavvuf var mıydı?" sorusunu cevaplıyor...

Peygamber efendimiz (s.a.v) zamanında tasavvuf var mıydı? Cevap: Şafiilik var mıydı? Hanefilik var mıydı? Hanbelilik var mıydı? Fıkıh diye ayrı bir şey var mıydı? Hadis diye ayrı bir şey var mıydı? Akaid, Kelam diye ayrı bir ilim var mıydı? Yoktu. Ama hepsi vardı.

Niye? Sahabe akide ile ilgili bir mesele olursa geliyordu, "Ya Resulallah nasıl inanacağım?" diyordu değil mi? Akaid vardı kendisi ama ismi yoktu. Fıkıh var mıydı? Vardı. Geliyordu sahabi "Ya Resulallah şunu yaptım. Namazım bozuldu mu?" diyordu. Şunu yaptım haccım bozuldu mu? diyordu. Hepsinin cevabını Allah Resulü veriyordu.

Dolayısıyla tasavvuf da, 'Tasavvuf' ismi ile yoktu ama içi vardı. Ne olarak vardı? Zühd olarak vardı. Takva olarak vardı. Tebeddül olarak vardı. İnabe olarak vardı. İçi vardı.

Nitekim Cüneydi Bağdadi, işte kaç yüzyıl sonra diyor ki: "Geçmişte diyor ki tasavvufun adı yoktu sahabe döneminde kendisi vardı. Bugün kendi var adı yok." diyor.

Belki bugün içinde tasavvufun adı var ama kendisi ne kadar varı ciddi manada sorgulamak lazım.

İşte biz o adı olan tasavvufun Resulullah (s.a.v) zamanında ki  sahabedeki tezahürlerini, günümüze kendi gönlümüze taşıma gayreti içerisinde, böyle bir yolda bulunmuş oluyoruz. Kıymetli abilerimiz.

KONU İLE İLGİLİ BENZER HABERLER

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle