Oksijen ve Hidrojen Üretebilen Yapay Yaprak Üretildi

ABD’nin prestijli üniversitesi Massachusetts Institute of Technology (MIT) profesörü Daniel Nocera liderliğindeki araştırmacılar ürettikleri yapay yaprak ile su ve Güneş ışığını kullanarak hidrojen ve oksijen üretmeyi başardılar.

ENERJİ ÜRETEN YAPRAKLAR

Her iki tarafında değişik katalitik malzemelerle üretilmiş silisyumdan güneş hücresi bulunan yapay yaprak, çalışması için hiçbir dış bağlantı ya da elektrik devresi gerektirmiyor. Kısacası sadece güneş ışığı ve suyun olması yeterli oluyor. Su dolu kabın içine bırakılan yapay yaprak güneş ışığına maruz kalması ile hızlı bir şekilde bir tarafından hidrojen diğer tarafından oksijen kabarcıklarının çıkışı meydana geliyor.

Yaprağın iki yüzünü ayıracak şekilde hazırlanmış bir kaba konulması halinde ise bu çıkan hidrojen ve oksijen kabarcıklarının ayrı ayrı depolanabildiği ve yakıt pillerinde depolanan bu kabarcıkların ihtiyaç halinde tekrardan suda birleşmesi sağlanarak enerji üretiminde kullanılabileceği belirtiliyor.

ÇOK YAKINDA EVLERİNİZİN ÇATISINDA BUNU GÖREBİLİRSİNİZ

İlerleyen dönemlerde bu çalışmaların daha da geliştirilerek evlerin çatılarının bu yapraklar ile kaplanması ve bu şekilde enerji üretilmesi düşünülmekte. İnsanın aklına böyle tükenmeyen bir enerji kaynağı yaratılmış iken, Petrol gibi tükenebilir kaynaklardan enerji üretilmesi israfmış gibi geliyor. Bu şekilde bir sanat eseri hizmetimize sunulmuş ise bu sanat eserinden faydalanmak için elimizdeki imkânlar en doğru şekilde geliştirilip en doğru şekilde kullanılmalı. Yani tükenmeyen enerji kaynaklarının kullanımının geliştirilmesi, tükenebilir enerji kaynaklarına göre daha yararlı olabilir.

Kaynak: GENÇ Dergisi, David L. Chandler. ‘Artificial leaf’ makes fuel from sunlight. MIT News Office. September 30, 2011

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle