Nijerya’da Türk Hayırseverlerin Yardımıyla İnşa Edilen Okul Açıldı

Türk hayırseverlerin yardımlarıyla Nijerya’nın başkenti Abuja’da inşa edilen okul hizmete girdi.

Nijerya’nın başkenti Abuja’nın Gbessa bölgesinde inşa edilen Sami Efendi Uluslararası Türk Okulu törenle açıldı.

Törene Türkiye’nin Abuja Büyükelçisi Hidayet Bayraktar, Dar’ul Erkam Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Gökmen, Gbessa Bölge Şefi Musa Yetu, veliler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Büyükelçi Bayraktar, törende yaptığı konuşmada, okulun, ekonomik olarak zor koşullarda yaşayan 250’den fazla öğrenciye eğitim vereceğini ve Gbessa bölgesinin sosyal ve ekonomisine katkı sağlayacağını belirtti.

Türkiye ve Türk halkının her zaman Afrikalıların yanında olduğuna işaret eden Bayraktar, “Kurduğumuz kültürel ve insandan insana köprüler, bizi insanlığın ortak paydası etrafında bir araya getiriyor.” dedi.

Bayraktar, eğitimin Afrika’nın kalkınması için en güçlü araçlardan biri olacağına dikkat çekti.

Türkiye’nin eğitim alanındaki çalışmalarını devam edeceğini belirten Bayraktar, Türk kurumlarının ve sivil toplumun özverili çalışmaları ve yorulmak bilmeyen çabaları ile daha fazla proje sonuçlandırılacağını kaydetti.

“AÇILAN EĞİTİMİ KURUMU TÜRKİYE İLE NİJERYA ARASINDA BİR DOSTLUK KÖPRÜSÜNÜN GÖSTERGESİ”

Dar’ul Erkam Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Gökmen, burada bulunan çocukların daha önce mango ağacı altında eğitim gördüklerini anlattı.

Bu okulun Türk hayırseverlerin yardımlarıyla inşa edildiğini dile getiren Gökmen, açılan eğitim kurumunun Türkiye ile Nijerya arasında bir dostluk ve gönül köprüsünün göstergesi olduğunu söyledi.

Gökmen, Nijeryalı kardeşlerimizin eğitim almalarına önem verdiklerini belirterek, “Burada yaptığımız işlerle insanların sadece karınlarını doyurmak değil, eğitim ihtiyaçlarını katkıda bulmak duygusuyla çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gbessa Bölge Şefi Yetu ise bugüne kadar Türkiye’den çok yardım geldiğine işaret ederek, bu yardımlardan dolayı Türkiye ve Türk halkına şükranlarını sundu.

Kaynak: AA

İslam ve İhsan

TÜRKİYE ARTIK AFRİKA GÜCÜ

Türkiye Artık Afrika Gücü

AFRİKA NEDEN CAZİBE MERKEZİ?

Afrika Neden Cazibe Merkezi?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle

İslam ve İhsan

İslam, Hz. Adem’den Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen tüm dinlerin ortak adıdır. Bu gerçeği ifâde için Kur’ân-ı Kerîm’de: “Allâh katında dîn İslâm’dır …” (Âl-i İmrân, 19) buyurulmaktadır. Bu hakîkat, bir başka âyet-i kerîmede şöyle buyurulur: “Kim İslâm’dan başka bir dîn ararsa bilsin ki, ondan (böyle bir dîn) aslâ kabul edilmeyecek ve o âhırette de zarar edenlerden olacaktır.” (Âl-i İmrân, 85)

...

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır. Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/307)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.