Nefse En Ağır Gelen İbadet

Her secde karşılığında bir derece yükselmek ve bir hatadan kurtulmak suretiyle kul mesafe katetmektedir. Yani kul için yücelik ve mutluluk, kulluk ile mümkündür. Peki namaz neden ağır gelir? İnsanı Allah’a secde etmekten alıkoyan nedir?

Ebû Abdullah (veya Ebû Abdurrahman) Sevbân radıyallahu anh’den -ki kendisi Resûlullah’ın azadlı kölesidir- rivayet edildiğine göre o “Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’i şöyle buyururken işittim” demiştir:

Çok secde etmeye bak! Zira senin Allah için yaptığın her secde karşılığında Allah seni bir derece yükseltir ve bir hatânı siler.” (Müslim, Salât 225. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Tatavvu’ 22; Tirmizî, Salât 169; Nesâî, Tatbîk 80, 89)

SECDE ET VE ALLAH’A YAKLAŞ

Önceki hadiste Resûl-i Ekrem Efendimiz’in Rebîa İbni Ka’b’a yaptığı çok ibadet tavsiyesinin burada açıklık kazandığını görmekteyiz. Her secde karşılığında bir derece yükselmek ve bir hatadan kurtulmak suretiyle kul mesafe katetmektedir. Yani kul için yücelik ve mutluluk, kulluk ile mümkündür. Nitekim Allah Teâlâ, “Secde et, yaklaş” [Alak sûresi (96),19] buyurmuştur. Peygamber Efendimiz’in bu tavsiyeyi, şahsî hizmetinde bulunan fakir müslümanlara yapmış olması da dikkatten uzak tutulmamalıdır. Derecesini yükseltmek ve günahından kurtulmak isteyenler için başka yollar da olabilir. Ancak bilhassa fakir Müslümanlar bu sonucu daha çok ibadet etmek suretiyle temin edebilirler.

İNSANI CENNETE GÖTÜRECEK AMEL

Hadisin Müslim ve Tirmizî’deki rivayetlerinden öğrenildiğine göre Sevbân’dan “insanı cennete götürecek bir amel söylemesi” istenmiş ve bu istek üç defa tekrarlanmış, bunun üzerine Hz. Sevbân bu hadisi rivayet etmiştir.

HADİSTEN ÖĞRENDİKLERİMİZ

1. Kul, secde ve ibadetle yücelir.

2. Nefse en ağır gelen şey “secde” etmektir. Şeytan da “secde” emrine karşı çıktığı için ebediyyen lânetlenmiştir.

3. Nefisle mücâhede, secdenin çoğaltılmasıyla mümkündür. Bu sebeple ibadeti arttırmak gerekir.

4. Ashâb-ı kirâm, kendilerine yöneltilen suallere, Hz. Peygamber’den duydukları, ondan öğrendikleri ile karşılık verirlerdi. Kişisel kanaatlarıyla fetvâ vermezlerdi.

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

 

SECDE NEDİR, NASIL YAPILIR?

Secde Nedir, Nasıl Yapılır?

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

 • insanlarin basina gelen kendi eleri ile yaptigidir.
  peki bazi hayvanlarin baslarina gelen nedendir.
  misal bir kus veya kedi veya kopek bir evde iyi beslenirken bazi hayvanlar iskenceye ugruyor.misal torbaya baglanip kuyuya atiliyor veya kedinin ayaklarini kesenler oluyor.
  bunu izah edebilirmisiniz

  ALLAH'IM ZÂT'I ALÂNA
  SEVEREK İSTEYEREK
  İHLÂSLA MUHABBETLE VE TESLİMİYETLE
  ÇOK ÇOK SECDE EDEN KULLARINDAN OLMAK İSTİYORUM
  İHSÂN VE İKRAM EYLE..

Yorum Ekle