NEDEN KIŞ AYLARINDA KİLO ALIRIZ?

Soğuk kış günleri en sertinden kendini hissettirirken, vücudumuzda bu aşırı soğuklara karşı kendi önlemini çoktan almaya başladı bile.

Hava sıcaklıklarının düşmesi ile kilo alımının hızlanmasındaki ters orantının nedeni; vücudun ısısını artırmaya çalışmasıdır. Metabolizmamızın asıl amacı, vücudumuzu belirli bir ısıda tutarak bizi korumak ve vücudumuzun yaşamsal fonksiyonlarını en iyi şekilde yerine getirmesini sağlamaktır.

Kış aylarında, havaların soğuması ve vücut ısımızın düşmeye başlamasıyla metabolizma beyne alarm verir: “Besinlerden alınan enerjinin depolanması gerekiyor, vücut ısısını korumalıyız.” Bu doğal süreç bizim müdahale edebileceğimiz bir şey değildir; aksine bizi koruyan mekanizmamıza bir kez daha hayran olmamız için bir sebeptir.

Soğuyan havanın yanı sıra metabolizmamızın yavaş çalışmasının diğer bir sebebi, günlerin yani gündüzlerin kısalmasıdır. Vücut gece-gündüz dengesine göre kendini adapte eder. Aydınlık saatleri, alınan besinlerin enerjiye çevrilip harcanacağı; karanlık saatleri ise alınan besinlerin depolandığı zamanlar olarak ayırabiliriz. Kış aylarında gündüz saatleri karanlık saatlerden az olduğu için metabolizma hep depolama sinyalleri verir.

KIŞIN BESLENME ÖNERİLERİ

Bu doğal süreci değiştirmeye çalışmak yersiz olacaktır. Bu aylarda yapılabilecek birkaç önemli değişiklik, kilonuzu korumanıza ve dilerseniz kilo vermenize olanak sağlayacaktır.

Öğünlerinizi 3 ana, 2 ara öğüne çıkartın; küçük porsiyonlarla ama sık beslenin.

Karanlık saatlerde tükettiğiniz besinler şeker, un ve bol miktarda yağ içermemeli. Hava karardıktan sonra protein ve sebze ağırlıklı beslenmelisiniz.

Akşam yemeklerinizi en geç saat 19.00’da yemiş ve masadan kalkmış olmalısınız.

Kış aylarında ihtiyaç duyduğumuz vitaminleri bizlere sağlayacak meyveleri, aydınlık saatlerde, ara öğünlerinizde, protein içeren besinlerle birlikte tüketin. Böylece daha uzun sürede sindirilir ve tokluk hissi yaratır.

Sabah saatlerinde zaten aktif olan metabolizmanız, size sabah saatlerinde yediğinizi enerjiye çevirmek için olanak sağlar. Akşam saatlerinde yavaşlayan metabolizmanızı canlandırmak için kardiyovasküler aktivitelerinizi bu saatlere çekebilirsiniz.

Kaynak: Haber 7

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle