Nakşiliğin Merkezinde Tarikat Mensuplarına Baskı

Özbekistan'ın Buhara ili Karagöl ilçesinde, Nakşibendi mensuplarına hapis cezası verildi.

Din özgürlüğü ve ifade hürriyetine yönelik kısıtlamaları ile bilinen Özbekistan'da tartışılacak bir karar verildi.

Özbekistan'ın Buhara ili Karagöl ilçesinde Haziran-Temmuz aylarında yapılan iki mahkeme duruşmasında kendilerini Nakşibendi tarikatı mensubu olarak tanımlayan 15 kişiye çeşitli hapis cezaları verildi.

TARİKAT MENSUPLARINA SUÇLAMA

“Ozodlik” radyosunun haberine göre, bu tarikatın liderleri olduğu tespit edilen 4 kişinin her birine 4 yıl hapis cezası, kalan 11 kişinin her birine ise 4 Milyon Özbek Somu (yaklaşık 800 dolar) para cezası verildi. Haberde bu insanların 'yasadışı kamu kurum ve dini kuruluşları” oluşturmakla suçlandığı da bildirildi.

Kendilerini Nakşibendi tarikatı mensubu olarak tanımlayan bu kişiler, Türkiye'deki dini gruplarla ilişki içinde olmakla suçlandılar.

Mahkemeye göre, bu Özbek vatandaşları Türkiye’deki “Menzil” cemaatinin yerel grubunu oluşturdular ve bu istikamette gizli toplantılar yaptılar. Özbek istihbaratı bunları izledi ve bir süre açık gezmelerine izin verildi. Grup lideri mahkeme günü suçlama ilan edildikten sonra tutuklandı.

'BUNLARIN SUÇU NEFİS TERBİYESİ VE GİZLİ ZİKİR İLE MEŞGUL OLMALARIDIR'

Tarikat mensubu yakınlarından biri, radyo ile yazılı olarak temas sağlayarak, 'Bunların suçu nefis terbiyesi ve gizli zikir ile meşgul olmalarıdır. İnsanlar zor ekonomik şartlardan şikayetçi olduğu bu dönemde bu insanlara bu kadar para cezası verilmesini anlamak mümkün değildir.”  dedi.

Bir Özbek insan hakları savunucusu ise bu mahkemenin Özbekistan’da Nakşibendi tarikatı mensupları üzerinde yapılan ilk mahkeme olduğunu söyledi.

Kaynak: Dünya Bülteni

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle