MÜSLÜMANSAN SUÇ(!) YAHUDİYSEN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, sahnede Yahudi karşıtı şakalar yaptığı için para cezasına mahkûm olan Fransız komedyen M’Bala'nın itirazını reddetti. Mahkeme, “eğlencenin sahne şovu adı altında soykırımı inkâra yönelik siyasi faaliyete dönüştüğü” yargısına vardı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Yahudi karşıtı şakalar yaptığı için para cezasına mahkûm olan ünlü Fransız komedyen Dieudonne M’Bala'nın başvurusunu kabul etmedi. Mahkeme, “söz konusu eğlencenin, sahne şovu adı altında soykırımı inkâra yönelik siyasi faaliyete dönüştüğü" yargısına vardı. Bu nedenle M'Bala'nın başvurusunun, "ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğine" hükmetti.

SİYAONİST LOBİ İŞ BAŞINDA

M'Bala, Fransa'nın başkenti Paris'te, 2008 yılında sahnelediği tek kişilik sahne şovunda soykırımı inkâr eder şekilde şakalarda bulunmuştu. Ayrıca Hitler’in Yahudileri gaz odalarında katletmesini inkâr eden Fransız araştırmacı Robert Faurisson'u da çağırmıştı.

Dieudonne M’Bala, Yahudi karşıtı espriler yaptığı için Fransız mahkemesinde 10 bin Euro para cezasına çarptırılmıştı. Cezası temyiz mahkemesinde onanan komedyen, kendisinin ifade özgürlüğünün ihlâl edildiğini belirterek 2013’te AİHM’e başvurmuştu.

Dünyayı ‘siyonist lobi’nin yönettiğini öne süren ünlü komedyenin başı daha önce de Fransız yargısıyla derde girmişti. 2013 yılında düzenlediği bir şovda Yahudi karşıtı ifadeler kullandığı gerekçesiyle, M’Bala 65 bin avro para cezasına çarptırılmış ve ülke çapında birçok kentte sahne alması yasaklanmıştı.

YADUDİLERE KARŞI OLMAK NEFRET SUÇU

M’Bala’nın ses getiren son vukuatı ise 2015 Ocak’ında Charlie Hebdo çizerleri, polis memurları ve süpermarket rehinelerinin öldürülmesinin ardından Facebook hesabından yaptığı paylaşım oldu.

M'Bala, sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki hesabından yaptığı paylaşımda, Charlie Hebdo saldırısının ardından Yahudilere ait markette bulunanları rehin alarak 4 kişinin ölümüne neden olan Amedi Coulibaly'ye atıfta bulunarak, "Kendimi Charlie Coulibaly gibi hissediyorum" yazmıştı.

Paris Ceza Mahkemesi, Fransız komedyenin mesajının "terörist eylemlere destek veren nitelik taşıdığı ve Yahudilere karşı nefrete sebep olduğu" kararını almış; M'Bala "terörü övmek" suçunu işlediği gerekçesiyle tecilli iki ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

M'Bala, Yahudi karşıtı Fransızların kullanıldığı; sol elin, sağ omzun üzerine konulmasıyla yapılan "quenelle" hareketine ün kazandıran isim.

ANELKA'NIN İTHAFI PAHALIYA PATLADI

İngiliz futbol kulübü West Bromwich Albion’da oynayan eski Fenerbahçeli Nicolas Anelka, "quenelle" hareketi yaptıktan sonra Yahudi karşıtı gol sevinci yaptığı gerekçesiyle beş maç men cezası almıştı. Takımı, Fransız futbolcunun sözleşmesini “ağır suistimal” nedeniyle feshettiğini duyurmuştu.

Bu gol sevincinin ırkçılıkla ilgisi olmadığını savunan Anelka, Twitter'a "Bu işaret sadece komedyen arkadaşım Dieudonne'a özel bir ithaftı" diye yazmıştı.

Kaynak: Al Jazeera, AFP ve AA

PAYLAŞ:                

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle