MİLLİ PİYANGO BİLETİ ALMAK GÜNAH MI?

Her yılbaşında insanları ‘emeksiz para kazanma’ vaadi ile ekranlara kilitleyen Milli Piyango, Müslümanlara emek harcamadan para kazanma hırsı aşılıyor. Peki Milli Piyango bileti almak caiz mi?

Din İşleri Yüksek Kurulu Milli Piyango’nun haram olduğuna ilişkin bir fetva yayımladı.

Yapılan açıklamada, “Taraflardan birisinin kazanıp diğerinin kaybetmesi esasına dayalı bütün şans oyunları kumar kapsamında değerlendirilip haram kılınmıştır. Zira bir taraf kaybederken, diğer taraf da hak etmeden kazanmaktadır. Buna göre şans faktörüne dayalı olan piyango, toto, loto, iddia, müşterek bahis, ganyan gibi tertip ve oyunlar da kumardır ve haramdır. Bu tür kumarların, geniş kitlelerin iştirak etmesi sebebi ile zararı daha da yaygın olmaktadır.” denildi.

Diyanet, şans oyunlarının devlete getirdiği hasılat için ise “Bu tür oyunların hasılatından bazı kuruluş ve hayır kurumlarının yararlanması, onları meşru hale getirmez ve haramlık hükmünü değiştirmez. Bu yollardan birisiyle elde edilen kazançlar, sevap beklenmeyerek yoksullara veya hayır kurumlarına verilmelidir. Hz. Peygamber bu tür haram kazançların harcanmasının ve güya sadaka olarak verilmesinin mümkün olmayacağını haber vermiştir” dedi. (Diyanet)

MİLLİ PİYANGO KAZANANLARIN İBRETLİK HİKAYESİ

HARAM PARA HUZUR BIRAKMIYOR!

PAYLAŞ:            

YORUMLAR

İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Ekle